Сьогодні в Україні зафіксовано найнижчий показник ностальгії населення за розпадом СРСР – українців, які шкодують за цим, 18%, йдеться в результаті опитування Соціологічної групи «Рейтинг». Водночас не жалкують за радянським союзом – 87% громадян.
Соціологи зазначили, що в Україні за останні 10 років показник ностальгії за СРСР знижувався – з 46% у 2010 році до 11% сьогодні. Тоді як в РФ цей показник навпаки зростав – з 55% у 2010 році до 63% сьогодні.
«Повномасштабна агресія росії проти України відчутно вплинула на сприйняття ідеологічних питань, особливо пов’язаних зі «спільною» радянською історією. Результати багаторічних спостережень в Україні та росії підтверджували рух громадської думки у протилежних напрямках щодо історичного минулого», – йдеться в дослідженні.
А от до радянських керівників ставлення було негативним протягом всього останнього десятиліття. Ще більше воно погіршилося у 2022 році. Так, за останні 5-8 років ставлення до Леніна стало гіршим вдвічі, до Сталіна – втричі. Зокрема, сьогодні позитивно до Леніна ставляться лише 13% українців, а до Сталіна – 7%.
Якщо говорити про історичну пам’ять, то однією з ключових змін стала переоцінка ставлення до Дня перемоги 9 травня. Зокрема, до 2022 року 80% дорослих українців сприймали це свято як таке, що має значимий особистий символізм. То вже цього року для 36% опитаних воно перейшло у розряд пережитків минулого, а ще для 23% – у буденність.
Крім того, з 2012 року соціологи фіксували поступову динаміку переосмислення дати 9 травня. Але повномасштабне вторгнення РФ різко змінила погляди українців. Сьогодні 80% громадян зазначають, що 9 травня для них – це День пам’яті. Днем перемоги дата лишилася лише для 15% українців (у 2018 році таких було 58%).
Опитування провели 27 квітня серед населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Всього соціологи опитали 1000 респондентів методом опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%.