Сьогодні є два способи позбавити звання Герой України, але й вони складні та неефективні

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Сьогодні є два способи позбавити звання Герой України, але й вони складні та неефективні © Офіс президента
У Верховній Раді є законопроєкти, які можуть це виправити

Президенти України мали різні політичні орієнтації, у результаті чого серед Героїв України опинилися як ті, хто поклав своє життя у боротьбі з агресією РФ, так і ті, їй сприяв. Як можна розв’язати цю проблему, розповіли  Оксана Заболотна та Дар’я Бевзюк у статті для ZN.UA «Хто наші герої? Що не так із системою державних нагород в Україні і як це виправити».

Як приклад авторки розповіли про кримського ексдепутата Олександра Баталіна, якого підозрюють у державній зраді. Також серед тих, кому свого часу присвоїли звання Героя України опинився колишній народний депутат Борич Дейч, який підтримав анексію Криму росіянами.

«Позбавити таких «героїв» державних нагород — велика проблема. Закон визначає два можливі способи», - пишуть авторки. 

Перший спосіб передбачає, що нагородженого засуджують за тяжкий злочин. Тоді суд має окремо звернутися до президента з відповідним поданням. Другий спосіб позбавити громадянина державних нагород – це запровадити проти нього санкції.

«Проте обидві описані процедури надто ускладнені та неефективні. Уряд ще в лютому 2023 року пообіцяв зареєструвати проєкт, який зробив би процес позбавлення державних нагород простішим, проте цього досі не сталося», – зазначили Заболотна та Бевзюк.

За їхніми словами, частково розв’язати проблему можуть кілька зареєстрованих у Верховній Раді законопроєктів. Один з них передбачає позбавлення державних нагород тих, хто вчинив злочини колабораціонізму, незаконно поширював інформацію про пересування військ і пропаганду війни чи виправдовував агресора.

Ще один законопроєкт пропонує позбавляти держнагород за поданням Ради національної безпеки та оборони, якщо до нагородженого застосували санкції або він брав участь в агресії проти України. Або ж забирати нагороду за поданням Служби безпеки України, якщо власник «геройського» звання має громадянство чи нагороди від держави-агресорки або є членом партії, забороненої судом. 

Також у ВРУ зареєстрований законопроєкт, який пропонує забирати державні нагороди за злочини проти національної безпеки, миру, безпеки людства та інші тяжкі чи особливо тяжкі злочини.

«З одного боку, переглядати свою історію та її героїв не дуже правильно. Але, з іншого боку, в унікальній українській ситуації зробити це варто принаймні для того, щоб відверті зрадники з антиукраїнською позицією не стояли поруч із реальними героями, які віддали за Україну найдорожче — свої життя й здоров’я. Як мінімум це неетично, а як максимум — дискредитує інституцію державних нагород як таку», – пишуть авторки.

За їхніми словами, аби втілити бажане потрібно га законодавчому рівні запровадити перевірку нагороджених Героїв щодо співпраці з Росією. Заболотна та Бевзюк пояснили, що це продиктовано необхідністю як вичистити із системи елементи, що становлять загрозу національній безпеці, так і відновити репутацію й довіру до державного нагородження в суспільстві.

В Україні державні нагороди серед військових найчастіше отримують офіцери, водночас сержанти та солдати дуже рідко отримують нагороди за життя. Найбільше державних нагород, зокрема й військовим, видав президент Володимир Зеленський.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі