Сьогодні Україна виступає в суді ООН щодо порушень РФ морського права

Поділитися
Сьогодні Україна виступає в суді ООН щодо порушень РФ морського права Зеркаль є головою української делегації
Олена Зеркаль розповіла про те, які саме статті Конвенції ООН з мрського права порушує Росія.

У вівторок, 11 червня, в Третейський суд в Гаазі продовжив слухання щодо суперечки України з РФ про порушення Москвою міжнародного морського права в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці для визначення підсудності. Сьогодні в суді виступає українська сторона. Голова делегації та заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль вже виступила і заявила про порушення Росією Конвенції ООН з морського права.

Так, Зеркаль звернула увагу на те, що РФ порушує ст. 2, 56 та 77 КОМП та розкрадає українські ресурси у Чорному морі.

"Вона не дає нам доступу до покладів нафти й газу на нашому ж шельфі. Починаючи з весни 2014 року Росія викрала вже понад 9 мільярдів кубометрів природного газу. Вона намагалась позбавити ліцензій на вироблення електроенергії, що були належним чином видані органами влади України, і видала власні ліцензії російським компаніям", - заявила Зеркаль.

Вона додала, що Росія також відібрала в Україні сучасні мобільні бурові установки, які тепер РФ пересуває водами Чорного моря. При цьому Українська держава має право на ці установки, щоб добувати власний природний газ.

"Аналогічним чином, Росія порушує Статті 2, 21, 56, 58 та інші статті КОМП, руйнуючи традиційний життєвий уклад українських рибалок. Їх просто витісняють з тих місць, в яких вони рибалили споконвіків. У результаті, суттєво скоротився український щорічний вилов. Росія ж використовує українські рибні запаси у не сталий спосіб", - додала Зеркаль.

Окрім того, РФ втручається у міжнародне судноплавство та морську торгівлю. Це проявляється у будуванні мостів, прокладанні трубопроводів та кабелів без будь-яких консультацій з Україною. Зеркаль підкреслила, що через Керченський міст великі кораблі не можуть пройти до українських портів у Маріуполі та Бердянську.

"Починаючи з квітня 2018 року Росія стала зупиняти судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці, та заважати їм. Ба більше, Росія зупиняла судна в кількох милях від українських портів. Ці дії становлять серйозне погіршення спору, який розглядається цим Арбітражним Трибуналом, і ми повідомляли трибунал про це погіршення у своєму листі від 27 листопада 2018 року", - заявила Зеркаль у суді.

Вона зазначила, що загалом Росія незаконно зупинила принаймні 150 суден, які прямували до українських портів і заважала їм, при цьому більшість суден були під прапорами третіх держав.

"Росія представила довгий перелік заперечень, проте усі вони мають спільний мотив і відображають позицію Росії щодо міжнародного права. Коли Росія зазіхає на наші природні ресурси, вона їх присвоює – в односторонньому порядку. Коли подібним чином порушуються права Держави за Конвенцією, ця Держава має право, відповідно до Конвенції, прагнути вирішення спору", - заявила голова української делегації.

Зеркаль зазначила, що РФ намагається відібрати в України це право, запроваджуючи в односторонньому порядку аргумент, що судові слухання стосуються суверенітету анексованого Криму.

"Попри те, що Росія не змогла переконати Україну стосовно досягнення остаточної домовленості щодо Азовського моря, вона робить вигляд, ніби бажаний нею результат все одно знайшов відображення у нормах права. Знову-таки, дії Росії односторонні, що б вона не казала стосовно змісту правових норм. Адже цей зміст – інший", - заявила Зеркаль.

Нагадаємо, 25 травня Міжнародний трибунал ООН по морському праву виніс рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".

Тепер Росія протягом місяця повинна закрити незаконно розпочаті кримінальні справи і відпустити українських моряків, забезпечивши умови для повернення військовополонених і кораблів в Україну. Виконання рішення є обов'язковим.

В російському МЗС заявили про те, що захоплення українських кораблів і моряків нібито не входить в юрисдикцію міжнародного суду. Тим не менш, інцидент в Керченській протоці є грубим порушенням імунітету, якими користуються військові кораблі у відповідності з Конвенцією ООН по морському праву.

Детальніше про позов проти Росії у справі військовополонених моряків читайте в статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі