Об'єднана слідча група у справі авіакатастрофи малазійського Boing MH17 встановила, що перед катастрофою літака бойовики "ДНР" контактували зі співробітниками ФСБ РФ. Слідство опублікувало записи телефонних розмов, на яких вони засновують свої доводи.
"Кілька колишніх бойовиків повідомили JIT, що російська служба безпеки ФСБ і служба військової розвідки ГРУ були залучені в повсякденне управління ДНР. Один зі свідків заявив, що лідери ДНР регулярно їздили в Москву, щоб проконсультуватися зі своїми контактними особами в ФСБ і ГРУ", - повідомили в ОСГ.
У зверненні до можливих свідків йдеться про те, що перехоплені телефонні розмови свідчать про участь російських служб безпеки, які співпрацюють один з одним при управлінні "ДНР".
У серпні 2014 року, незабаром після авіакатастрофи обвинувачений Ігор Гіркін ("Стрільців") оголосив про те, що від'їжджає і повідомив одному з ключових фігур НЗФ Олександру Бородаю, що він "повертається в штаб". Мабуть, він повернувся в організацію, в якій він працював.
У спілкуванні зі спецслужбами РФ бойовики "ДНР" користувалися не тільки мобільними телефонами, але і засобами спецзв'язку. В ОСГ припускають, що деякі з них бойовикам надала Росія. Більше того, ними користувалися російські високопосадовці, коли зв'язувалися з бойовиками. Докази того, що ФСБ надала такі засоби спецзв'язку також є на відео. У розмові 3 липня 2014 року обвинувачений Дубинський згадує, у яких бойовиків є спеціальні телефони і де вони їх отримують.
За його словами, люди, у яких був такий безпечний пристрій, займали важливі посади в "ДНР". У їх числі обвинувачений Гіркін і Бородай. Сергій Аксьонов, призначений Росією главою анексованого Криму, також входить в групу осіб, згаданих Дубинським.
"Крім того, ключові фігури в ДНР регулярно передзвонювалися з "серією" телефонних номерів, у яких перші дев'ять цифр були однаковими, а відрізнялися тільки останні дві цифри. В цілях більшої безпеки вони, мабуть, використовували пристрій-скремблер", - додали в ОСГ.
Як повідомлялося, депутати парламенту Нідерландів закликали уряд країни докладніше розслідувати роль України у катастрофі малазійського Boeing, який прямував рейсом з Амстердама в Куала-Лумпур. Влітку 2014 року літак збили у небі під Шахтарськом з російського ЗРК "Бук", що належав 53-й бригаді, дислокованій під Курськом. Усі 298 осіб загинули.
19 червня міжнародна слідча група назвала імена чотирьох причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ( "Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот").
СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".
Нідерланди також вважають ексбойовика Володимира Цемаха одним з п'яти підозрюваних у справі про катастрофу MH17. 29 червня Цемаха заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. 7 вересня його видали Росії в рамках обміну "35 до 35".
Австралія, Нідерланди та низка депутатів Європарламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. За словами президента Володимира Зеленського, перед видачею нідерландські слідчі все ж допитали підозрюваного. А після обміну прокуратура Нідерландів направила в РФ запит про видачу Цемаха.