У середу, 4 серпня, Європейська комісія оприлюднила вже четвертий моніторинговий звіт щодо відповідності України критеріям візової лібералізації у рамках механізму призупинення безвізу. Та цього разу він виявився особливим. Зокрема через вимогу ЄС заборонити громадянам України мати два чинні закордонні паспорти, ба більше, скасувати один паспорт тим, хто вже має їх два. Фахівець аналітичного центру "Європа без бар'єрів" Павло Кравчук у своєму матеріалі "Україна—ЄС: "Два паспорти мої, два паспорти…" пояснив, чим таке рішення може обернутися для України та Європи.
За його словами, вимога ЄС у разі виконання безпосередньо зачепить інтереси мільйонів громадян України, які втратять можливість подорожувати під час отримання віз (а ці процедури можуть тривати місяцями), і тисяч українців, які вже мають два паспорти і в разі "закриття" одного з них втратять усі відкриті на нього візи. Просто нагадаємо, що у світі є принаймні 70 країн і територій, для відвідання яких громадянам України потрібна віза.
"Водночас абсолютно незрозумілим є масштаб потенційних збитків або загроз для ЄС, якщо збережеться наявний стан речей. Скільки порушників із двома паспортами виявили у Польщі? Два, десять, тисячу? Наскільки це вагомо для безпеки ЄС, якщо враховувати супровідні фактори: високу потребу ЄС в українській робочій силі, високий рівень повернень українських "нелегалів" і перспективу запуску у найближчі два роки систем ETIAS і EES, з допомогою яких можна обмежити потенційні зловживання двома паспортами?" - коментує Кравчук.
Більше матеріалів Павла Кравчука читайте тут.