Після невдалої спроби зустрітися з президентом Володимиром Зеленським Священний синод Української православної церкви (Московського патріархату) під час засідання 20 березня затвердив письмове звернення до глави держави, де, зокрема, просить забезпечити свободу совісті й віросповідання для громадян і дозволити УПЦ МП залишитися на території Києво-Печерської лаври, називаючи вимогу виселення “безпідставною”. Відповідний текст розмістили на сайті релігійної організації.
У заяві представники синоду кажуть, нібито “завжди виховували і виховують паству любити свою Батьківщину” й “гідно виконувати громадянські обов’язки”, а після початку російського вторгнення на територію України першими серед церков “засудили цю військову агресію і закликали своїх вірян стати на захист рідної землі”.
Там також вказали, що велика кількість парафіян УПЦ МП служать у ЗСУ та інших військових формування нашої держави, хоча не згадали про виявлених колаборантів у результаті масштабних обшуків напередодні та введення санкцій проти осіб з так званого церковного списку.
У Церкві розповіли і про надання матеріальної допомоги військовим, переселенцям та іншим жителям України у важких обставинах, у тому числі про “поїздки з гуманітарними вантажами” у постраждалі від бойових дій райони.
“Позиція Української Православної Церкви є незмінною: ми відстоюємо територіальну цілісність і суверенітет нашої Держави та рішуче засуджуємо російську військову агресію проти України”, – наполягає синод.
Крім цього, там поскаржилися на посилення протистояння на релігійному ґрунті, “дискримінацію” українців за цією ознакою та розмови про заборону УПЦ МП. Передумовами священики називають “незаконні перереєстрації громад”, “рейдерські захоплення храмів” і “дискредитацію” у ЗМІ нібито поширенням “безпідставних звинувачень”. Законопроєкти ж про припинення своєї діяльності в організації вважають такими, що порушують принцип рівності, право на свободу совісті й віросповідання громадян.
Коментуючи вимогу до УПЦ МП залишити територію Києво-Печерської Лаври, у синоді заявили, що її “монахи буквально підняли з руїн за тридцять п’ять років із моменту відновлення діяльності”. При цьому не наведено жодних згадок про порушення, виявлені під час перевірок.
“Звістка про безпідставне позбавлення Української Православної Церкви права перебувати у Києво-Печерській Лаврі викликала велику хвилю обурення серед наших вірян. З кожним днем ми отримуємо все більшу кількість звернень про необхідність захисту наших святинь і нашого законного права й надалі оберігати їх”, – йдеться в заяві.
Розповіли там і про інші зруйновані, занедбані та понівечені храми та монастирі, які “власними силами та коштами релігійні громади УПЦ” були відновлені після розпаду СРСР.
Наостанок священики наголошують на неможливості побудувати демократичне суспільство на шляху до вступу в Європейський Союз без гарантованого в законодавстві права вільно обирати та сповідувати будь-яку релігію.
Зважаючи на все це, Зеленського просять “забезпечити конституційне право на свободу совісті та віросповідання для вірян УПЦ, не допустити прийняття антиконституційних законів проти Церкви, що перебувають на розгляді у Верховній Раді України, а також зробити все належне, щоб духовенство, чернецтво і віряни УПЦ могли і надалі звершувати своє служіння у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі”.
Під час зустрічі 20 березня Священний синод також затвердив рішення щодо виведення зі складу постійних членів Преосвященного митрополита Сімферопольського й Кримського Лазара “у зв’язку із неможливістю брати участь у засіданнях”. Саме Лазар раніше перевів усі кримські парафії під управління Російської православної церкви після того, як РФ окупувала півострів.
Крім цього, Преосвященного єпископа Макарівського Гедеона звільнили з посад вікарія Київської Митрополії та намісника Різдва Пресвятої Богородиці Десятинного чоловічого монастиря – храма-МАФа на території Києва. Для монастиря синод обрав нового намісника.
Детальніше про ситуацію навколо Києво-Печерської лаври читайте у статті Катерини Щоткіної «З рясами — на вихід! Чи зможе українська влада визволити Києво-Печерську лавру від УПЦ МП?» для ZN.UA.