Дані дослідження Київського міжнародного інституту соціології свідчать, що 48% опитаних українців цілком задоволені власним життям. При цьому найбільше українці тішаться сім'єю, дітьми, стосунками із оточенням, особистим життям та власними знаннями і вміннями.
Порівняно з 2017 роком кількість щасливих людей в Україні збільшилася: два роки тому відсоток тих, хто задоволений тим, як складається їхнє життя, становив 39% опитаних проти 48% у 2019 році.
Зокрема, своєю сім'єю тією чи іншою мірою задоволені 77% опитаних, незадоволені лише 9%. До того ж 78% опитаних батьків задоволені поведінкою та розвитком дітей, незадоволені – 6%. Своїм інтимним життям, незалежно від наявності чи відсутності дітей, задоволені 63% українців, не задоволені 10%.
У стосунках з оточуючими своєю поведінкою задоволені 77% українців, ще 4% - ні, зокрема, 6% опитаних не задоволені ставленням до них, водночас 76% вважають ставлення до них цілком адекватним.
Своїми знаннями, досвідом та вміннями задоволені 70% громадян, ще сім воліли б покращити їх, кажуть соціологи.
Щасливими українців також роблять можливість бути незалежними (задоволені 58%, не задоволені – 13%), брати участь у громадському житті (44% проти 13%) та впливати на своє життя (50% проти 19%). А також робота (63% проти 17%) і навіть добрі житлові умови - 57% опитаних задоволені ними, ще 23% пощастило трохи менше.
Найбільше щасливчиків серед молоді віком від 18 до 29 років – 58% задоволених своїм життям (12% не задоволених), серед людей віком від 30 до 49 років таких 51% (16% незадоволених), 41% опитаних українців зберегли здатність радіти життю й після 50 років, не задоволені ним 25% представників цієї вікової категорії.
Також задоволеність життям залежить від фінансового становища: люди із кращим фінансовим становищем частіше відзначають, що вони задоволені тим, як складається їхнє життя, аніж бідні. Так, серед респондентів, які вказали, що їм не вистачає грошей навіть на їжу, своїм життя задоволені 31%, не задоволені – 36%, серед тих, хто може дозволити собі коштовні покупки, задоволені 67%, не задоволені – 10%.
Стать та місце проживання не впливають на вміння отримувати задоволення від життя, свідчать данні опитування.
Водночас українців дратує стан навколишнього середовища, безпекова та економічна ситуація в країні та брак впевненості у власному майбутньому. Так, екологією у їхній місцевості задоволені 42% респондентів, не задоволені – 36%. Можливостями реалізувати свої здібності задоволені 32%, і майже стільки ж – 31% - не задоволені.
Ще 22% українців задоволені рівнем своєї матеріальної забезпеченості, 57% - ні, впевнені у своєму завтрашньому дні 14% опитаних, не впевнені – 62%. Забезпеченням безпеки України задоволені 11% опитаних й не задоволені 64%, економічним станом країни - 5% проти 83%.
"Із перелічених сторін життя, із задоволеністю життям найтісніше корелюють задоволеність можливістю реалізувати свої здібності, особистим життям, роботою, можливістю впливати на те, що відбувається з ними, матеріальним добробутом", - йдеться в опитуванні.
Дані дослідження свідчать, що, порівняно із 2017 роком, зараз жителі України трохи більше задоволені рівнем особистої свободи, можливостями впливати на власне життя та життя суспільства.
Рівень задоволеності можливостями участі в громадському життя зріс із 3,2 до 3,7 балів (32% в 2017 році, 44% - в 2019), можливістю бути незалежним – із 3,5 до 3,8 балів (45% та 58%), можливістю впливати на те, що відбувається з ними – із 3,3 до 3,5 балів (42% та 50%).
Але дедалі більше українці не задоволені екологічною ситуацією – рівень задоволеності станом природного середовища знизився із 3,3 до 3,1 балів (44% в 2017 році, 42% - в 2019, не задоволені – 26% та 36% відповідно).
Середній рівень задоволеності іншими сторонами життя практично не змінився.
Опитування було проведено з 26 травня по 7 червня в усіх регіонах України, за винятком анексованого Росією Криму та окупованих територій Донецької і Луганської областей. Опитано 2021 респондента віком від 18 років. Похибка вибірки не перевищує 3,3%.
Як свідчать дані опитування компанії Research & Branding Group, більше половини жителів країни (54%) вважають, що в Україні успіху можна досягти за допомогою грошей або інших матеріальних цінностей.
Докладніше про соціологічні дослідження українського суспільства читайте в статті Алли Котляр "Тактичні песимісти і стратегічні оптимісти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".