Що українці вкладають у поняття справедливості в контексті покарання Росії

Інфографіка
Поділитися
До прикладу, погляди на самосуд в Україні розділились.

Майже половина українців, а точніше 47%, вкладають у поняття справедливості в контексті військової агресії Росії проти України покарання винних у військових злочинах. Ще для 30 % воно передбачає встановлення правди щодо всіх подій, а для 17 % — компенсація збитків усім постраждалим. Такі дані соціологічного дослідження опублікувала соціологічна група «Рейтинг».

При цьому 75% громадян вважають, що справедливості можна буде досягнути лише завдяки суду над винними в нападі на Україну та військових злочинах. У можливість досягнення справедливості без судових справ вірять  22 %.

Найчастіше опитані громадяни серед пріоритетів в роботі української влади та суспільства в забезпеченні справедливості говорили  про притягнення винних до відповідальності, очищення влади через усунення та недопущення до неї тих, хто співпрацював з окупантами, знаходження зниклих безвісти та повернення депортованих осіб. Близько чверті опитаних заявили про необхідність встановлення фактів злочинів та отримання фінансової компенсації, кожен п’ятий - про посилення санкцій та замороження активів Росії та її громадян.

При цьому встановлення справедливості, на думку половини опитаних найбільше залежить від президента, ще  37 % вважають відповідальним у цьому парламент, а 35 % — уряд. Чверть опитаних вважає, що відповідальними є громадяни України. При цьому найбільше останню тезу підтримує молодь.

Майже 90 % опитаних громадян заявили, що  разом із судовим розглядом необхідно застосовувати і додаткові механізми забезпечення справедливості, як от люстрації, встановлення правди про події війни, компенсація шкоди постраждалим. При цьому 84% опитаних вважають, що такі механізми мають діяти на території всієї України.

Узаконення діяльності таких інституцій, на думку 41% опитаних, має їхнє створення на основі угоди між Україною та кількома іншими країнами. Ще  24 % вважають, що їх потрібно легітимізувати через зміни в Конституції та законодавстві, а  18 % підтримують думку, що такі мають затвердити структури ООН.

До самосуду українці ставляться неоднозначно і майже розділились у поглядах на це питання. Так  46 % вважають самосуд виправданим, 51 % — протилежної думки.

Опитування проводилось соціологічною групою «Рейтинг» 18–24 жовтня 2023 р. в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок, серед 2000 респондентів.

Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,2 %

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі