На території Києво-Печерської лаври є триповерхова будівля, куди журналістів раніше не пускали – це колишня резиденція предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія. Однак, журналісти «Схем» змогли відвідати будівлю та показали, як вона виглядає.
У маєтку, розташованому на території заповідника Нижньої лаври, є сауна, приватні покої, трапезна, кімната для переговорів, а також приміщення, у яких раніше проводили синоди Московського патріархату. Крім того, у цих приміщеннях вже після повномасштабного вторгнення РФ, як зазначають «Схеми», зачитували молитви за російських військовополонених.
Коли Московський патріархат звільняв приміщення, то забрав звідти всі меблі та ікони, а також зняли освітлення. Екскурсію для журналістів раніше закритим об’єктом провів в. о. намісника Києво-Печерської лаври архімандрит Авраамій.
«Трапезна, де відбувалися великі свята, великі події якісь, урочисті заходи. І, звісно ж, тут знаходилась тільки така і духовна вища еліта, і з мирян, знову-таки, не смертні люди. Це були представники такої вищої еліти, які були благодійниками УПЦ (МП), які підтримували різними способами цю ідеологію «руського міру», і тут святкували сяку-таку перемогу в тому, що їм вдалося вкотре обдурити українців», – пояснив Авраамій.
У підвальному приміщенні колишньої резиденції Онуфрія розташована простора сауна.
«У 2016 році були завершені реставраційні роботи по відновленню цього корпусу. Тобто деякі моменти були реконструйовані, попри те, що це територія заповідника, і до цього часу, як ми бачимо по Нижній лаврі, багато дійсно новозабудов, які були не погоджені у свій час із державою», – розповів Авраамій.
За словами в. о. намісника лаври, він двічі був у маєтку, коли там жив Онуфрій Зараз, як додав Авраамій, він із дозволу заповідника користується лише однією келією (кімнатою) у колишній резиденції. Усю будівлю в.о. намісника монастиря використовувати не планує, підвальний поверх із сауною вирішив опечатати.
«Мені це не потрібно, це не відповідає способу життя монаха. Моя одна із перших мрій – тут, на Нижній лаврі, створити дитячий будинок для дітей-сиріт, дітей, які не мають батьків», – каже архімандрит.
27 грудня 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України не рекомендувало Лаврському заповіднику продовжувати оренду двох соборів у Києво-Печерській лаврі для Української православної церкви Московського патріархату. 9 серпня, суд визнав законним розірвання договору, укладеного між Національним заповідником «Києво-Печерська лавра» та монастирем Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою УПЦ Московського патріархату. Ще через кілька днів суд зобов’язав повернути УПЦ МП повернути заповіднику майно Нижньої лаври.
Сам Онуфрій визнав, що мав російське громадянство, але, за його словами, зараз у нього вже немає російського паспорта. Наступного дня після виходу журналістського розслідування щодо російських паспортів у низки священників УПЦ МП назвала цю інформацію «недостовірною та маніпулятивною», зокрема щодо Онуфрія. Там заявили, що частину згаданих у розслідуванні єпископів нібито позбавили українського громадянства без жодних пояснень, після чого ті подали позов до суду з вимогою відновити дію паспортів нашої держави.
В одному з останніх інтерв'ю секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що в УПЦ МП «дуже багато шпигунів РФ». Частину з них розсекретили, деяких із розсекречених обміняли на українських полонених.