Розслідування Der Spiegel: Чиновники ФРН тиснуть на НБУ через сумнівний борг України

Поділитися
Розслідування Der Spiegel: Чиновники ФРН тиснуть на НБУ через сумнівний борг України © Радіо Свобода
Йдеться про угоду, укладену ще в 1991 році.

У НБУ не бачать підстав для виплати десятків мільйонів євро мюнхенської фірмі, яка через німецьких чиновників вимагає повернути сумнівний борг 90-х років за нібито поставку апаратів комп'ютерної томографії Siemens.

Розслідування публікує німецьке видання Der Spiegel за участю журналістів програми "Схеми", пише Радіо Свобода.

За даними Der Spiegel, німецькі чиновники з 2018 року вимагали від України на користь компанії Varex від 40 млн євро — нібито за постачання апаратів комп'ютерної томографії виробництва Siemens згідно з підписаним ще в 1991-му році контрактом.

Серед чиновників федеральний міністр економіки та енергетики Німеччини, два державних секретарі парламенту в його міністерстві та два депутати Бундестагу від Християнсько-демократичного союзу.

"Федеральний міністр економіки Петер Альтмаєр написав термінові листи до Києва щодо Varex, а його міністерство направило офіційну "делегацію" до України під керівництвом депутата Бундестагу від ХДС. Державний секретар парламенту Альтмаєр Томас Барайс — також від ХДС — тиснув на президента України Володимира Зеленського під час Мюнхенської конференції з безпеки", - йдеться в розслідуванні Der Spiegel.

Компанія Varex стверджує, що заборгованість українського уряду з урахуванням відсотків досягла одного мільярда євро і "забезпечується" гарантійним листом, виданим НБУ в 1991 році.

Varex неодноразово зверталася до НБУ, однак у 2017 році тодішній керівник регулятора Валерія Гонтарєва направила компанії лист, в якому говорилося, що "гарантія" від 1991 року не є прийнятною. За її словами, "в документі відсутні суми, термін дії, згадка про саму компанію Varex і зобов'язання Нацбанку перед нею".

Нинішнє керівництво НБУ у відповідь на запит "Схем" це підтвердило: "Надана копія документа під назвою" гарантія "не є банківською гарантією відповідно до законодавства України й не може бути підставою для сплати коштів Національним банком України".

Скріншот з Der Spiegel
Скріншот з Der Spiegel

Адвокат Varex Майкл Філіппі повідомив Der Spiegel, що копії всіх відповідних документів були надані Міністерству економіки. Оригінали, включаючи державну гарантію, зберігаються "в безпечному місці".

Видання пише, що Varex "був активним в схильному до корупції бізнесі медичних технологій". Компанія має сумнівне минуле: в 90-х вона потрапила в Україну в гучний корупційний скандал пов'язаний з викупом частки загального українсько-німецького підприємства "Донкавамет". Varex також підозрюється в підкупі українських політиків.

"Схеми" звернулися до Офісу президента України з проханням підтвердити факти з розслідування Der Spiegel і факти тиску німецької сторони й вимог від компанії з сумнівною репутацією і корупційним минулим повернути непідтверджений борг.

Раніше повідомлялося, що інвестор великого оператора зовнішньої реклами "Октагон-Аутдор" прогнозує міжнародний скандал в разі, якщо рішенням РНБО без суду і доказів у іноземного інвестора буде відібрана його власність, повідомив європейський інвестор і власник компанії Йозеф Ондерка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі