Басманний суд на засіданні 4 березня визнав законними дії слідства, що не відпустило з СІЗО на засідання ПАРЄ українку Надію Савченко.
Суддя Валентина Левашова після розгляду відхилила скаргу захисту українки на дії слідства.
Адвокат Ілля Новіков зазначив, що скарга захисту стосувалася саме дій слідства, а не конкретної постанови про відмову. За його словами, захисту важливо домогтися участі Савченко в наступній сесії ПАРЄ у квітні.
Він підкреслив, що особу можуть позбавити дипломатичного статусу лише у випадку піймання на гарячому, спроби вчинити злочини або відразу після нього, а також за рішенням Асамблеї ПАРЄ.
У своїй скарзі ще один захисник Савченко, адвокат Марк Фейгін просив суд прийняти рішення, що забезпечує участь його підзахисної в сесії ПАРЄ згідно зі статутом Ради Європи, який Росія ратифікувала. Також захист просив винести окрему ухвалу щодо слідства, яке "не виконало свої посадові обов'язки".
Адвокат нагадав, що у зв'язку з делегуванням в ПАРЄ з боку країн-учасниць Ради Європи, щодо Савченко приймаються зобов'язання, в тому числі дотримання міжнародного імунітету, який дорівнює дипломатичного.
Фейгін звернув увагу на відмову слідство не вказав мотивів, на якому грунтувалося це рішення, а також не звернулося в МЗС РФ для підтвердження статусу Савченко. У свою чергу українка подчекнула, що слідство повинно було відпустити її до Страсбурга, так як у неї є відповідний статус.
"Якщо я дійсно є делегатом ПАРЄ і у мене є імунітет, то Слідчий комітет не має права позбавляти мене цих прав",- заявила вона.
Савченко зазначає, що слідство місяці, поки вона знаходиться в ув'язненні, виявляє до неї "найглибшу неповагу". "Не заважайте мені жити за законами своїми, українським, а не вашими російськими",- сказала вона.
Слідчий зі свого боку заявив, що вже 16 січня було винесено постанову про відмову, копії якого відправили захисту.
"Наслідком були своєчасно прийняті законні рішення, які ви мали право у встановлені терміни оскаржити", - сказав він. Адвокати заперечили, що отримали відповідь лише 27 січня.
Слідчий також представив медичну довідку з медико-санітарної частини СІЗО про стан здоров'я Савченко, обґрунтовуючи можливість доставити її в суд. Однак Савченко підкреслила, що довідка датована 15 лютого, і з того моменту вона стала почувати себе значно гірше.
Прокуратура просила залишити скаргу захисту без задоволення. "Ми не заперечуємо її статус депутата і делегати ПАРЄ, але це не є предметом розгляду",- заявив прокурор.
4 березня президент України Петро Порошенко направив листа президенту РФ Володимиру Путіну з проханням негайно звільнити українську льотчицю Надію Савченко. Раніше подібні звернення, у тому числі і від міжнародних діячів, ефекту не мали.
Я сталкиваюсь с таким шедевром впервые. Читайте отзыв следствия на мою жалобу... pic.twitter.com/LoFYcgEaOF
- Mark Feygin (@mark_feygin) 4 Март 2015