"Це точно почало бути схожим на анексію Донбасу. Або ж, принаймні, це дуже добре спланований обман", - пише на сторінках Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор.
Він нагадує, що російським рублем на захоплених територіях користувалися і до цього часу. Але тепер ватажки бойовиків у самопроголошених "республіках" збираються використовувати російську валюту для планування бюджету, виплати зарплат і пенсій. Вони кажуть, що їхня мета – витіснити гривню і приєднатися до зони рубля.
Після цього вони також оголосили про намір приєднатися до Росії, а тим часом в пресі з'явилися повідомлення про наміри Кремля роздавати російські паспорти в Донецьку і Луганську.
"Все це ми вже бачили у Придністров'ї, Південній Осетії і Абхазії. Але тоді замороження конфлікту і створення російського протекторату було частиною агресивної стратегії, кінцевою метою якої було здійснення тиску на Молдову і Грузію", - йдеться в статті.
Автор додає, що на Сході України з'явилися сигнали того, що Москва програє у дипломатичній і політичній війні. І окуповані частини Донбасу – це її остання карта. Кремль ніколи не хотів анексувати маленький шматок Сходу України. Навпаки, він хотів інтегрувати своїх "маріонеток" в склад України, щоб потім впливати на Київ.
"Українська позиція в тому, щоб не грати за сценарієм Кремля в Донбасі. Реінтеграції Донбасу в склад України на російських умовах не буде", - написав у статті для DT.UA радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України Володимир Горбулін.
Вітмор нагадує про події під Верховною Радою в понеділок, коли протест проти внесення змін до Конституції закінчився вибухом і смертю кількох солдатів Національної гвардії. Він зауважує, що націоналісти занадто жорстко відреагували на законопроект щодо змін, побоюючись, що бойовики можуть отримати легальну владу на захоплених територіях.
Але якщо придивитися детальніше до законопроекту, то стає зрозумілим, що побоювання націоналістів марні. Порошенко і його уряд намагаються сповільнити процес і зовсім не мають намірів давати бойовикам владу в окупованій частині Донбасу чи надавати їм якийсь спецстатус. Київ наполягає, що проросійські сили повинні скласти зброю, Росія – вивести війська з Донбасу, а Київ отримав контроль над українським кордоном перш ніж починати хоч якісь розмови про спеціальний статус.
"не важливо, виведе Кремль війська і озброєння з Донбасу чи ні, але остаточне голосування щодо децентралізації в Україні навряд чи відбудеться до Великодня 2016 року", - вважає політолог Микола Холмов.
Також він сумнівається, що законопроект про передачу повноважень на місця буде затверджений з пунктом про спеціальний статус окупованих територій. В законопроекті йдеться, що в "певних регіонах Донецької і Луганської області здійснення управління регулюється спеціальним законом". А цього "спеціального закону" і його умов ще немає.
Порошенко намагається дуже обережно виконувати усі пункти мінської угоди зі свого боку, уникаючи московських умов, а тим часом час іде і Росія зобов'язувалася повернути Україні контроль над кордонами до кінця року.
Все це ставить Кремль в дуже незручне становище. Він намагався змусити Захід натиснути на Київ, щоб він надав спеціальний статус окупованим територіям Донбасу до того, як російські війська повернуть українській стороні контроль на кордоні. Однак, за словами українського політика Тараса Чорновола, так не сталося. На його думку, під час зустрічі в Берліні 24 серпня, президент Франції Франсуа Олланд і канцлер Німеччини Ангела Меркель дали чітко зрозуміти, що "вони на боці Києва у питанні виконання мінських угод".
Москва не може змусити Україну прийняти захоплені регіони разом з терористами назад у свій склад. Таким чином, у неї лишається вибір із трьох неприйнятних варіантів дій: відновити війну, анексувати частину Донбасу чи заморозити конфлікт.
Рішення бойовиків перейти на рубль, погрози провести референдум щодо приєднання до Росії і шум щодо видачі російських паспортів – це найсвіжіша спроба Москви натиснути на Київ, який лишається непохитним. Це лишає Москві лише один найгірший вибір: провести так звану "м'яку анексію", яка означатиме втрату останнього важеля вплину на Київ.
"Україні тепер ніколи не стане сірою нейтральною зоною між Сходом і Заходом. Або ми вирвемося живими з цього пекла, або ми загрузнемо в ньому ще глибше", - сказав "Независимой Газете" політолог Сергій Таран.
В статті для DT.ua радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України Володимир Горбулін написав, що "маленька переможна війна" в Донбасі стала для РФ справжнім кошмаром. На думку автора, гібридний метод ведення війни, успішно випробуваний в Криму, дав настільки жахливо безуспішний результат в Донбасі, що російські еліти ще навіть не наблизилися до реального усвідомлення цього, хоча відчуття катастрофи, що насувається, вже є.
Детальніше про геополітичний вплив конфлікту в Донбасі читайте в статті Володимира Горбуліна"Чорна діра": нескінченний глухий кут врегулювання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".