Для Росії потенційна "маленька переможна війна" в Донбасі обернулася справжнім геостратегічним кошмаром нової "Холодної війни" і похідною зовнішньополітичною шизофренією, а також міжнародно-політичною (напів)ізоляцією.
Про це в статті для DT.UA пише Володимир Горбулін, радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України.
На думку автора, гібридний метод ведення війни, успішно випробуваний в Криму, дав настільки жахливо безуспішний результат в Донбасі, що російські еліти ще навіть не наблизилися до реального усвідомлення цього, хоча відчуття катастрофи, що насувається вже є.
Горбулін упевнений, що економічна блокада Україною окупованих територій, навіть при всій її умовності і напівпрозорості, дає результати - відповідальність за території все більше несе Росія.
Крім того, на думку радника президента, "проти Росії грає виплекана, в тому числі і російськими медіа, глибоко патерналістська модель поведінки жителів Донбасу". "Ця поведінкова модель тісно пов'язана зі стійким переконанням, що всіх нагодує, й одягне якийсь трансцендентний "батько рідний", в образі якого постійно перебуває В. Путін, - головне "добре поводитися" і слухати все, що він мовить. При цьому всі підтримали створення ДНР/ЛНР, щиро вважають, що вели себе "добре" і будуть вельми агресивно вимагати від "батька-батюшки" виконання його частини неформального договору", - пише Горбулін.
Але, на його думку, куди більш серйозною проблемою є питання, що робити з усіма тими російськими "добровольцями", які зараз воюють на території України. "Період милостивого ставлення до них явно закінчується, про що свідчить одне з системно пропонованих вимог Москви до керівництва ДНР/ЛНР про створення ними своїх прикордонних військ. І зовсім не для контролю за лінією розмежування з Україною, - але для внутрішнього контролю за своїм кордоном з Росією. Основне завдання - не допускати повернення "ветеранів" в Росію. Що робити з усіма цими бойовиками в Росії явно не знають - поки що знайти їм застосування не вдається". <...> Розраховувати, що вони піднімуть озброєний бунт, звичайно ж, не доводиться. Однак імовірність того, що вони можуть погіршити ситуацію в сфері жорстокого криміналу і міжетнічних відносин більш ніж висока", - вважає Горбулін.
Детальніше про геополітичний вплив конфлікту в Донбасі читайте в статті Володимира Горбуліна "Чорна діра": нескінченний глухий кут врегулювання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".