Проти заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова і ще чотирьох кримських татар російські окупанти фабрикують кримінальну справу за статтею «диверсія». Їм інкримінують пошкодження газопроводу в селі Перевальне між Ялтою і Сімферополем.
Механічне пошкодження ділянки газогону було виявлено ще 23 серпня. Тоді окупаційна поліція відкрила кримінальну справу за статтею «умисне пошкодження майна», передає «Інтерфакс».
Однак після затримання Нарімана Джелялова стало відомо, що справу передали ФСБ і перекваліфікували за «диверсійною» статтею 281 КК РФ. Вона передбачає покарання від 12 до 15 років позбавлення волі. Джелялов звинувачення відкинув і відмовився брати участь у слідчих діях.
У цій же справі затримані Ельдар Одаманов, Азіз Ахтємов, Асан Ахтємов і Шевкет Усеінов. 6 вересня їм обиратимуть запобіжні заходи.
Президент Володимир Зеленський, віце-прем'єр Олексій Резніков та Міністерство закордонних справ України розцінили дії російських окупантів як провокацію у відповідь на саміт Кримської платформи. Ще однією відповіддю Кремля стала кримінальна справа за статтею «екоцид» через водну блокаду окупованого півострова. У списку фігурантів - лідери кримських татар Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров.
Перший саміт Кримської платформи відбувся 23 серпня в Києві.
У ньому взяли участь представники 46 держав, НАТО, ЄС, Ради Європи та ГУАМ. За підсумками саміту вони підписали Декларацію, закріпивши статус Кримської платформи як консультаційно-координаційної формату деокупації півострова. Підписанти погодилися з необхідністю посилення тиску на Росію, в тому числі санкцій.
Зусилля російської дипломатії і спецслужб були спрямовані на зрив саміту. Детальніше - у статті Володимира Кравченка «Як Путін вставляє палиці в Кримську платформу». Про те, що Україна розраховує отримати від нового формату - в інтерв'ю заступниці постійного представника президента України в АРК Тамілою Ташевою «Ключове для мене - що буде після саміту Кримської платформи» для читачів ZN.UA.