Українці вже досягли консенсусу щодо вступу України до ЄС і НАТО, однак паралельно серед українських громадян відбувався процес відмежування від РФ. Про це повідомив Київський міжнародний інститут соціології.
Так, зараз майже 80% українців переконані, що Україна та Росія повинні мати кордони, митниці, візи тощо. Водночас як зазначили соціологи у світоглядному вимірі точиться дискусія щодо того, чи взагалі РФ належить до Європи.
Респондентів запитали, чи вважають вони Росію частиною Європи за чотирма критеріями. Або ж українці могли також назвати свій варіант-критерій належності до Європи. За результатами опитування, хоча б за одним з критеріїв 59% громадян вважають РФ частиною Європи. Тоді як 41% українців узагалі за жодним критерієм не вважають Росію Європою.
При цьому переважно мова йде про географію: 48% українців вважають РФ географічно Європою, а 47% притримуються протилежної думкт. Водночас лише 10-14% українців вважають РФ Європою політично, культурно чи за перебуванням у системі цінностей.
Опитування провели з 29 вересня по 9 жовтня 2023 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Всього опитали 1010 респондентів від 18 років, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованого Криму. Опитування проводилось серед громадян, які на момент дослідження проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%.