Росія почала готуватися до окупації Кримського півострова задовго до 2014 року, заявив колишній командувач ВМС ЗСУ Ігор Воронченко в інтерв'ю "Крим Реалії". Зокрема, мова йде про 2003 рік, коли виник конфлікт навколо острова Тузла, розташованого в Керченській протоці.
Колишній український воєначальник, який командував флотом з берегової оборони у 2014 році, назвав ті події "тренуванням" РФ із захоплення півострова, проте інцидент вдалося звести нанівець завдяки рішучості та вжиттю необхідних заходів.
"Упевнений, це був крок, щоб подивитися, розгойдували таку ж ситуацію. З того боку дамби кричали "козаки", що "ми брати на століття". З їхнього боку готувалася 7-ма повітряно-десантна дивізія і проводилися командні навчання, і тактичні. З нашого боку - морська піхота, авіація, і армійська, і авіація Повітряних сил", - сказав колишній глава ВМС та уточнив, що тоді Кремль перевіряв реакцію України на те, що відбувається.
За словами Воронченка у випадку з Тузлою реакція України не забарилася - були швидко перекинуті спецпідрозділи Державної прикордонної служби, а кораблі з морськими піхотинцями були готові до дій.
На питання, чим відрізнялася ситуація у 2003 році та у 2014, він відповів: "Не було президента-втікача! Який знав розвідувальну інформацію і повинен був дати вказівки силовим структурам посилити цей напрямок, він цього не зробив. Армію постійно скорочували. У 2010 році було рішення РНБО щодо нарощування силового компонента в Криму. Але його не виконали. Чому? Тому що у 2010 році змінився вектор розвитку нашої держави", - заявив Воронченко.
Відзначимо, що 18 березня, виповнилося рівно сім років з початку окупації Автономної Республіки Крим Росією. Саме в цей день у 2014 році Владімір Путін підписав відповідний договір з представниками самопроголошеної влади півострова.
Раніше екскомандувач ВМС України Ігор Воронченко заявив, що майже по всій території окупованого півострова Росія розкидала дивізіони зенітних ракетних комплексів С-400.
Нагадаємо, перший дивізіон С-400 "Тріумф" Росія розмістила в окупованій Феодосії у 2017 році. Пізніше дивізіони ЗРК з'явилися в Джанкої, Євпаторії, Сімферополі, Севастополі та Керчі.
Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що учасники "Кримської платформи" зможуть вплинути на повернення півострова Україні. Однак для цього необхідно виконати дві головні завдання.
"Перше - це повернути Крим в топперелік питань міжнародного порядку денного. І це завдання вже успішно вирішується, тому що про Крим знову почали говорити на найвищому рівні. Це знову тема №1. Друге завдання - це систематизувати усі зусилля - від політичних заяв до списку санкцій рішенням, і мати механізм, який дозволить прибирати будь-які прогалини в цьому системному режимі тиску на державу-агресора. Тому що лише послідовним системним тиском ми витіснимо Росію з Криму. Ось це мета "Кримської платформи", - сказав голова МЗС.
Відзначимо, що в п'ятницю, 19 березня, під час свого виступу у Верховній Раді президент Литви Гітанас Науседа висловив підтримку територіальному суверенітету і цілісності України, а також привітав ініціативу Києва по створенню "Кримської платформи".
Про свою підтримку концепції "Кримської платформи" вже заявили посли Великої Британії, США, Туреччини та інших країн.
Крім консолідації міжнародних зусиль, спрямованих на протидію анексії Криму Росією, серед завдань платформи також протидію загрозам РФ в Чорному та Азовському морях.