Проблеми ромів, які проживають в Україні, загострила пандемія Covid-19, їх права порушуються, заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова, передає "Інерфакс-Україна".
Зокрема, за словами омбудсмена, порушується право ромів на доступ до інформації про Covid-19, через відсутність телевізорів та Інтернету. А для більшості ромського населення Закарпатської області доступ до інформації про коронавирусной хвороби виявився неможливим з причин неволодіння українською мовою.
"Очікування особливої ролі сімейних лікарів з інформування ромів про" корону "не справдилося", - зазначила Денисова.
Вона підкреслила, що роми, які проживають в стихійних поселеннях, де відсутні централізовані енерго-, тепло-, водопостачання і каналізація виявилися найбільш незахищеними перед загрозою швидкого поширення коронавирусної інфекції. Правила карантинного режиму у зв'язку з Covid-19 там не дотримуються.
Також через тотальну бідність значна більшість ромських сімей не в змозі забезпечити себе засобами індивідуального захисту і гігієни, продуктами харчування та медикаментами.
"Нерозуміння місцевою владою потреб ромської громади не сприяє ефективній роботі державних органів і органів місцевого самоврядування в умовах подолання негативних наслідків пандемії Covid-19 і можуть ускладнити стримування спалахів захворювань в ромських громадах", - зазначила Денисова.
Крім того, омбудсмен повідомила, що майже у 10% від загальної чисельності ромів немає документів, що засвідчують особу, що позбавляє їх можливості доступу до базових послуг в сферах охорони здоров'я, освіти, соціального захисту і працевлаштування, зокрема, вони не можуть укласти договори з сімейними лікарями.
У той же час, отримати або відновити документи роми не могли, так як на період карантину були припинені надання адмінпослуг і послуг з надання правової допомоги.
"Під час моніторингових візитів встановлено, що органи місцевої влади не володіють даними про чисельність осіб ромської національності на території тих чи інших адміністративно-територіальних одиниць. Також відсутній облік ромських дітей шкільного віку", - підкреслила Денисова.
За даними міжнародних та громадських організацій, в Україні живуть від 200 тисяч до 400 тисяч ромів, в той час як відповідно до Всеукраїнського перепису населення 2001 року, лише 47,6 тис.
Комітет міністрів Ради Європи (КМРЄ) відповідно Рамковою конвенцією про захист національних меншин рекомендував Україні забезпечити повагу і захист прав осіб, що належать до національних меншин, включаючи існуючі права, закріплені у відповідних міжнародних договорах.