Як пояснив член Рахункової палати Василь Невідомий, в Україні з 2015 року застосовується методологія ЄС, згідно з якою оцінка бідності проводиться за немонетарним критерієм по чотирьох з дев'яти деприваціях.
"Класичний підхід – монетарний, коли межу бідності проводять в грошах. Якщо у людини немає таких поточних доходів, то вона бідна. Нові підходи, які Європа давно застосовує, не монетарні. Все вимірюється не грошима, а визначеним набором благ. Країни ЄС визначили дев'ять позицій благ. Якщо з них відсутні три – це люди депривовані (позбавлені можливості задовольняти основні потреби – ред.). Якщо чотири – це крайня депривація. Для порівняння рівень матеріальної депривації для 28 країн ЄС за підсумками 2016 склав 16%, а глибокої матеріальної депривації – 8%. В Україні ці показники в 2017 році становили 42% і 27% відповідно", – розповів Невідомий.
Аналіз Рахункової палати показав, що в 2017 році 9% населення страждало від усіх трьох форм бідності за відносним критерієм за витратами, за доходами нижче фактичного прожиткового мінімуму і ознаками депривації. Найбільше страждали від економічної напруги багатодітні сім'ї, пенсіонери та сільське населення.
Частка депривованих осіб за чотирма з 18-ти ознак поневірянь у 2017 році була найбільшою за останні 10 років майже в усіх групах домогосподарств.
Переважна більшість українців не могли дозволити собі здійснювати непередбачені витрати, більше половини не мали можливості відпочивати разом з родиною принаймні протягом одного тижня в рік.
Третьою за поширеністю проблемою українців є недоступність якісних послуг охорони здоров'я. Так, 31,7% населення не мали коштів для купівлі призначених ліків та медичного приладдя, а 30% – для оплати послуг лікаря і лікування в стаціонарі без проведення хірургічної операції.
Нагадаємо, раніше Світовий банк визначив, що в Україні за межею бідності 25% населення. З 1994-го по 2017 роки рівень бідності в Україні змінювався. Найгірша ситуація була в кінці 1990 років. У 1998 році 52% респондентів вважали, що вони майже голодують. Потім ситуація поліпшувалася, і за 10 років - до 2008-го - рівень бідності знизився до 11%.
Детальніше про різні соціологічні дослідження українського суспільства читайте в матеріалі Алли Котляр "Тактичні песимісти і стратегічні оптимісти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".