27 жовтня відбувся Радіодиктант національної єдності. Правильний варіант тексту "Дороги України" оприлюднили 30 жовтня. Філолог Василь Терещенко і докторка філологічних наук Ганна Дидик-Меуш розповіли "Радіо Культура" про поширені помилки, яких припустилися українці, які писали радіодиктант.
Село Обіч
Багато українців, які писали радіодиктант, сприйняли слово "обіч" як назву села і написав з великої літери. Але слово "обіч" означає "поруч".
Бганка
Також чимало українців вперше почуло слово "бганка". Воно рідковживане. "Бганка" – це девербатив (іменник, який походить від дієслів або дієслівних словосполучень – ред.) і означає "зморшка".
При воротях
Чимало українців сказало б "при воротах". Але у словнику є і форма "при воротях".
"В половину висоти": разом чи окремо
Також були помилки у написанні фрази "в половину висоти". Мовознавці зазначили, що треба було писати окремо: відбулося повного зрощення між класичним прийменником "в" та іменником "половину".
Зелено-чорний прапор
Деякі написали це разом, але відтінки кольорів пишуться через дефіс.
З горба в долину
Чимало українців написали ці слова разом. Натомість це чотири слова. Йдеться про дві пари іменник + прийменник.
"Немає" чи "не має"
Цікавою орфограмою є написання слова "немає": "Немає нічого щемкішого, ніж летіти трасою в пітьмі…". Слово "немає" ми пишемо разом, якщо його можна замінити синонімом "нема".
"Подекуди" та "наприкінці"
У цьому випадку йдеться не про іменник з відповідними прийменниками, а про складний прийменник.
Раніше ми писали, що 77-річна львів’янка Христина Гоянюк стала рекордсменкою України з найбільшої кількості написання щорічних радіодиктантів.