Психіатрична допомога: як її отримати українцям за кордоном

Поділитися
У МОЗ роз’яснили, куди можна звертатися у різних країнах.

Через військову агресію РФ багато українців виїхали за кордон. У Міністерстві охорони здоров’я дали корисні контакти та посилання щодо отримання послуг психіатричної допомоги у країнах Європи. Про це пише пресслужба МОЗ.

Куди звертатися за психіатричною допомогою у Великій Британії

В цій країні у випадку порушення психічного здоров’я звертаються до свого сімейного лікаря.

Але існує чимало «гарячих ліній», де можна конфіденційно отримати консультацію  підготовленого спеціаліста:

 • «Рука допомоги»: 0808 808 8000 (для живої бесіди) або 18001 0808 808 8000 (для текстових повідомлень).
 • «Самаритяни»: 08457 90 90 90.

Більше інформацію про організації та «гарячі телефонні лінії» з психологічної підтримки можна знайти на сайті (для Англії) або для Шотландії.

Для пошуку допомоги у своєму регіоні можна скористатися Hub of Hope. Тут можна знайти найближчий заклад, де можна отримати деякі послуги щодо психічного здоров’я без направлення сімейного лікаря.

Психіатрична допомога в Естонії: де її отримати

Щоб отримати направлення до психіатра, спочатку потрібно відвідати сімейного лікаря. Саме він випише направлення на лікування. Бажано із собою мати наявні медичні документи, видані в Україні — їх потрібно показати лікарю.

Якщо пацієнту, який страждає на психіатричні розлади, потрібні ліки, то отримати їх можна лише за рецептом психіатра, який працює в Естонії. Сімейний лікар або сімейна медсестра може продовжити тільки ті рецепти, які видані естонськими психіатрами.

Як отримати психіатричну допомогу в Іспанії

Алгоритм отримання психіатричних послуг в Іспанії передбачає наступні кроки:

 • Відвідати свого лікаря загальної практики (médico de cabecera), який може призначити ліки;
 • За необхідності отримати у свого лікаря направлення на спеціалізоване лікування (atención secundaria o especializada) — до психолога або психіатра. Психолог може запропонувати терапію людям з психічними розладами, але тільки психіатр може призначати ліки;
 • Якщо попередніх кроків недостатньо, можна пройти лікування розладів у психіатричних лікарнях та реабілітаційних центрах.

Очікування прийому у вузького спеціаліста (якщо не йдеться про необхідність невідкладної допомоги) може бути тривалим, до шести місяців. Прискорити цей процес можна, оформивши приватну страховку. У такому разі направлення лікаря загальної практики не потрібне.

Психіатрична допомога для українців у Латвії

В цій країні Європи психіатри (і дорослі, і дитячі) вважаються лікарями прямого доступу – для звернення до них не потрібне направлення.

Знайти психіатра можна, зателефонувавши на номер 8000-1234. Оператори Національної служби здоровʼя Латвії допоможуть знайти заклад та лікаря і за необхідності запишуть на прийом.

Також Латвія надає безоплатну психоемоційну підтримку дітям, підліткам та їхнім сімʼям. Більше інформації за посиланням.

Психіатрична допомога у Литві

Українцям потрібно звернутися до центру психіатричного здоров’я. У таких закладах цю допомогу оплачують лікарняні каси, тож платити за неї не доведеться.

Відеоконсультації психологів та психотерапевтів для дорослих і дітей доступні в інтернеті на онлайн-платформі manodaktaras.lt.

Крім того, група литовських психологів, психотерапевтів та психіатрів запустила ініціативу з надання психологічної допомоги громадянам України. Нині понад 40 фахівців готові надати її цілодобово. З ними можна зв’язатися електронною поштою: Vinkovskiene@gmail.com та lig40d@gmail.com.

Як отримати психіатричну допомогу у Німеччині

Спочатку слід звернутися до сімейного лікаря, за потреби він скерує пацієнта до психіатра або психотерапевта. Державне страхування охоплює менше фахівців із психічного здоров’я, ніж приватне. Крім того, на безоплатний прийом у лікаря необхідно чекати довше.

Пацієнтам із діагностованими психічними розладами, які мають державне страхування, гарантовано 25 сеансів або два роки терапії, залежно від того, що завершиться раніше. Наступний раз такою послугою можна буде скористатися не раніше, ніж за два роки. В іншому випадку доведеться заплатити за них. Середня вартість однієї години психотерапії становить від 60 до 100 євро, і більшість людей чекають щонайменше місяць, перш ніж отримати доступ до лікування.

Тим, хто має серйозні проблеми з психічним здоров’ям, наприклад, суїцидальні думки, певні залежності або психотичні симптоми, може бути призначене стаціонарне лікування.

Психіатрична допомога у Польщі

Громадяни України, які перебувають у Польщі, можуть потрапити на прийом до психіатра без направлення сімейного лікаря, звернувшись до спеціаліста напряму. Знайти заклад, де приймає психіатр, та записатися на прийом можна через безоплатну цілодобову гарячу лінію 800 190 590.

Якщо пацієнт приймає спеціальні ліки, які відпускаються за рецептом, то він може отримати аналогічний рецепт на ліки в Польщі.

Для цього пацієнт має:

 • Звернутися до найближчого сімейного лікаря (знайти сімейного лікаря — 800 190 590).
 • Взяти з собою український рецепт на потрібні ліки, закордонний паспорт (або інший документ, який посвідчує особу і факт перетину кордону з Польщею після 24 лютого 2022 р.) та PESEL (за наявності).
 • Сімейний лікар випише електронний або паперовий рецепт. За ним українці зможуть отримати свої ліки.

У Польщі частково або повністю відшкодовують українцям вартість певних ліків.

Психіатрична допомога у Португалії

В цій країні початку слід звернутися до лікаря загальної практики. Він проведе обстеження і направить пацієнта до спеціаліста чи лікарні, якщо це необхідно.

У Португалії основну психіатричну допомогу можна отримати у відділеннях первинної медичної допомоги та лікарнях, амбулаторно і стаціонарно. Також існують спеціалізовані психіатричні лікарі.

Психіатри ставлять медичні діагнози та призначають лікування, як фармакологічне, так і психологічне. Вони мають бути зареєстровані як члени Ordem dos Médicos.

Куди звертатися за психіатричною допомогою у Румунії

Українці можуть потрапити на прийом до психіатра без направлення сімейного лікаря. Якщо пацієнту потрібні ліки — лікар-психіатр  випише рецепт та проконсультує щодо порядку їх отримання.

Українці можуть звертатися до лікарні Obregia (в Бухаресті) або Психіатричного інституту Socola (в Яссах).

Психіатрична допомога у Словаччині

Щоб потрапити на прийом до психіатра в Словаччині направлення не потрібне.

Психологічну допомогу можна отримати за номером 0-800-193-193.

Інші корисні контакти:

 • швидка медична консультація українською мовою: +421-221-025-075, щодня з 7:00 до 19:00 (консультація безоплатна) або на сайті
 • лінія охорони здоров’я для українців: +421-221-025-075

 Психіатрична допомога у Франції

У Франції психіатрична допомога об’єднана з психологічною та покривається системою медичного страхування. Людина з психічними розладами може спостерігатись у лікаря загальної практики або в медико-психологічному центрі (МПЦ).

Пацієнт в центрі отримує допомогу від багатопрофільної команди, до якої входять медичні працівники (психіатри, психологи, медсестри, логопеди), соціальні працівники (помічники соціальних служб, вихователі). Всі консультації в таких центрах фінансуються державним коштом. 

За медичними показами пацієнта можуть направити до відповідних структур (неповний терапевтичний приймальний пункт, денний стаціонар, психіатричне стаціонарне відділення).

Крім того, у Франції є невідкладна психіатрична допомога.

Номери для виклику невідкладної психіатричної допомоги:

 • 15 – швидка допомога SAMU
 • 17 – поліція

Детальна інформація щодо психологічної та психіатричної допомоги у Франції викладена у національному суспільному ресурсі psycom.

Психіатрична допомога в Чехії

Українці, які одержали візу тимчасового захисту та оформили медичне страхування, мають доступ до безоплатної психіатричної допомоги на рівні з громадянами Чехії, включаючи рецепти на ліки та відшкодування ліків. Психіатрична допомога покривається програмою державного медичного страхування.

На сайті можна переглянути адреси та контакти всіх закладів та лікарів, які надають психіатричну допомогу в Чехії.

Також в Чехії існує проміжна ланка психіатричної допомоги, яка дозволяє пацієнту отримувати більше допомоги, ніж амбулаторно, але не бути соціально ізольованим. Така допомога реалізується через спеціальні дитячі садки, захищені робочі місця, центри професійного навчання, притулки, будинки для людей похилого віку, терапевтичні клуби, групи самодопомоги.

Тимчасовим переселенцям з України рекомендовано звертатися по психіатричну та психологічну допомогу до Національного інституту психічного здоров’я. Допомога надається першочергово та без направлення. Пошта для контакту – ambulance@nudz.cz

Нагадаємо, що раніше МОЗ опублікувало інформацію про шляхи відновлення втрачених медичних документів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі