Прокуратура АР Крим почала розслідування депортації кримських татар і оголосила про підозру високопоставленим представникам СРСР для встановлення факту геноциду, зокрема й винних у його скоєнні. Це злочин, який не має строків давності, пише прокурор АРК Гюндуз Мамедов у своєму блозі на "УП".
Він зазначає, що прокуратура також почала розслідування через публікації в підручнику історії для 10-го класу, виданого окупантами на півострові. У ньому стверджується, що всі кримські татари були колаборантами під час Другої світової війни, під приводом чого і була влаштована депортація. У результаті видворення загинуло понад 25% (понад 49 тисяч) кримських татар, констатує Мамедов.
За його словами, демографічна експертиза була проведена Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України за постановою слідчого.
"Згідно з міжнародним правом і українськими законами, це міжнародний злочин; а пособництво кримських татар нацистам не відповідає дійсності", - пише прокурор. Він вказує на необхідність відновлення справедливості і "юридичної реабілітації" всього кримськотатарського народу, звинуваченого в тому, чого він не скоював.
"Вперше була дана не тільки політична, але і юридична (правова) оцінка діям радянської влади в 1944 році щодо кримських татар як геноциду - міжнародного злочину та визначення винних у ньому осіб. При цьому прокуратура не виключає, що дані дії можуть бути кваліфіковані і як злочин проти людяності", - говорить Мамедов.
За словами прокурора АРК, в такому випадку потерпілі отримують право на реабілітацію і репарації.
Також Мамедов повідомляє, що розслідування вести складно у зв'язку з часом і величезною територією, на якій було скоєно злочин. На численні запити архівних документів наразі отримано лише одну відповідь – з Росії і вона негативна.
Прокурор акцентує, що сьогодні прокуратура вивчає досвід ООН, Ради Європи, Європарламенту і міжнародних трибуналів у частині прийнятих ними рішень щодо визнання/невизнання фактів геноциду і злочинів проти людяності відносно інших народів. Зокрема, йдеться про позитивний досвід функціонування, створеного за зверненням уряду Камбоджі, трибуналу ООН для переслідування винних у геноциді під час правління "червоних кхмерів" у 1975-79 роках.
Прокуратура консультується з міжнародними експертами задля визначення майданчика для ініціювання розгляду справи про геноцид кримських татар.
"Нам потрібно поставити правову крапку в цьому провадженні й по можливості крапку міжнародну. Так, щоб більше нікому не хотілося переписати історію, називати чорне білим і почитати злочинців. Заради відновлення справедливості і запобігання подібним злочинам у майбутньому. Підкреслю, не говорити про те, що є винні, це все одно, що сказати, що не було геноциду, не було жертв, не було злочину", - підсумував Мамедов.
Раніше повідомлялося, що сейм Латвії визнав геноцидом депортацію кримських татар у 1944 році. Депутати прийняли відповідну заяву до 75-ї річниці депортації. У документі також зазначено, що п'ять років тому РФ анексувала український Крим, який є історичною батьківщиною кримських татар.
Нагадаємо, що Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу в 2015 році, День пам'яті жертв геноциду затверджено 18 травня.