Комітет Верховної Ради з питань свободи слова найближчим часом звернеться до СБУ, аби з’ясувати причетних до стеження за журналістами Bihus.Info. Про це заявив очільник комітету Ярослав Юрчишин (фракція «Голос») в ефірі «Радіо Свобода».
«Це точно перешкоджання, це точно тиск, це точно незаконні дії. Але хто їх вчиняв – за це мають відповідати правоохоронні органи. Інакше підозри, які вже лунають з усіх боків, що це і були правоохоронні органи в інтересах когось із представників влади, будуть фактично підтвердженими. Мовчанка Служби безпеки України, без дозволу яких не могли б здійснюватися такі записи, Національної поліції, Офісу Генерального прокурора, скоріше грає проти них», – заявив Юрчишин.
Він підкреслив, що потрібно відділяти факти ймовірного вживання наркотиків від того, що за журналістами хтось шпигував.
«Це однозначно виноситься за рамки. Ні посвідчення журналіста, ні посвідчення депутата, ні посвідчення прокурора, ні статус судді не дозволяє переступати закон. Але доведення переступання закону теж має бути в рамках закону», – заявив Юрчишин.
Він також повідомив, що комітет збереться на засідання, де хоче обговорити порушення професійних прав журналістів, проявами яких стала ціла низка подій. Серед них:
- напад на Михайла Ткача;
- перешкоджання роботі журналістки в Миколаєві;
- провокація проти розслідувача Юрія Ніколова.
За фактом провокації щодо Ніколова, уточнив Юрчишин, комітет зі свободи слова вже звернувся до Офісу генпрокурора. Зокрема, депутати направили запит про кримінальне провадження.
Нагадаємо, YouTube-канал «Народна правда», який до цього не збирав помітної кількості переглядів, опублікував відео, що, як стверджується, фіксує вживання різних наркотиків працівниками Bihus.Info на новорічному корпоративі. В описі до ролика написали, нібито «журналісти проєкту» так «заряджаються» перед новими розслідуваннями».
Редактор проєкту Bihus.Info Максим Опанасенко заявив, що за членами команди, яка займається антикорупційними журналістськими розслідуваннями, стежили протягом щонайменше кількох місяців, також велося прослуховування. Він зазначив, що не варто виключати, у тому числі, можливість спроби тиску на співробітників через таке переслідування.
Згодом керівник Bihus.Info Денис Бігус заявив, що невідомі приблизно протягом року системно стежили за членами команди проєкту. За його словами, компромату, пов’язаного з професійною діяльністю, схоже, не вдалося знайти, тож організатори переслідування перейшли на особисте. Таким чином новорічний виїзд представників команди став «спецоперацію» з прихованою зйомкою та прослушкою. Він не виключив, що гроші на цю діяльність могли спрямувати з податків українців.
Денис Бігус запевнив, що журналісти не вживали заборонених речовин на відео, як зазначалося, а на кадрах — оператори. Водночас пообіцяв жорсткі кадрові зміни в Bihus.Info. Згідно з самим відео, викриті працівники, схоже, уже були звільнені.