У Києві у четвер, 20 грудня, на молебень під будівлею Верховної Ради зібралися близько 700 прихильників неканонічної колишньої Української православної церкви Московського патріархату, повідомляє "Інтерфакс-Україна". Однак у прес-службі УПЦ МП повідомляють про дві тисячі учасників молебню, серед яких і єпископи Московського патріархату.
Учасники акції зібралися на площі Конституції уздовж металевого огородження, встановленого по периметру парламенту. Вони протестують проти ухвалення ВР кількох законопроектів, що стосуються релігійних організацій.
"20 грудня 2018 біля стін Верховної Ради України зібралися віряни УПЦ для проведення молебню про невтручання влади в справи церкви... Разом із віруянами моляться єпископ Васильківський Микола, єпископ Іванківський Касіян та єпископ Гостомельський Тихон", - йдеться у повідомленні, опублікованому на сторінці в Facebook.
Протестувальники тримають хоругви та плакати, один з них говорить "Депутати, ви слуги народу чи його кати? Віряни УПЦ – це ваш народ". Частина учасників акції, деякі з яких у рясах священиків, читають молитви і час від часу хрестяться. Правоохоронці посилили охорону громадського порядку біля місця проведення акції.
Сьогодні Верховна Рада підтримала в першому читанні та в цілому законопроект №5309 про внесення змін до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації". Він зобов'язує церкви, що входять до структури релігійної організації із центром у державі-агресорі, вказувати таку належність у своїй назві. За законопроект проголосували 240 депутатів.
Зазначимо, після створення Православної церкви України, яка є спадкоємицею об'єднаних УПЦ КП і УАПЦ, УПЦ МП продовжить існувати окремо, однак її присутність в Україні більше не відповідає канонам.
15 грудня об'єднавчий Собор, що проводився в Софії Київській, обрав митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія (Думенка) главою помісної української церкви. 6 січня він отримає від Вселенського патріарха Варфоломія Томос про автокефалію української церкви.
Нагадаємо, 29 листопада завершився триденний Синод Вселенського патріархату в турецькому Стамбулі, одним з рішень якого стало затвердження проекту Статуту православної церкви України.
11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Української помісної церкви і визнав недійсними анафеми, які РПЦ наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія. І скасував надане в 1686 році московському патріарху право висвячувати київського митрополита.
13 листопада УПЦ МП прийняла постанову про відмову підтримати автокефалію і припинення євхаристичного спілкування з Константинополем. 15 грудня предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій втратив свій титул митрополита Київського і всієї України.
Докладніше про майбутнє православного устрою в Україні читайте у статті Катерини Щоткіної "Просто автокефалія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".