Верховна Рада підтримала в першому читанні і в цілому законопроект №5309 про внесення змін до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", що зобов'язує церкви, що входять в структуру релігійної організації, центр якої знаходиться в державі, що вчинила військову агресію проти України, вказувати таку належність у своїй назві. За законопроект проголосували 240 депутатів.
Зокрема Українська православна церква Московського патріархату повинна бути перейменована в Російську православну церкву в Україні. Тепер УПЦ МП протягом чотирьох місяців повинна буде перереєструвати свої статути у Міністерстві юстиції.
Законопроект був зареєстрований у Верховній Раді ще в жовтні 2016 року, а у вересні 2017 схвалений парламентським комітетом.
Відповідно до закону, релігійна організація буде зобов'язана в своїй статутній назві повністю вказувати назву тієї організації, частиною якої вона є, і центр якої знаходиться за межами України, з допустимим додаванням слів "в Україні".
Також в назві доведеться вказати приналежність до релігійного центру за кордоном, якщо керівники релігійної організації в Україні в обов'язковому порядку входять до статутних органів управління зарубіжної релігійної організації, згідно з її статутом, з правом вирішального голосу.
У перехідних положеннях до закону сказано, що священикам, проповідникам релігійної організації, яка підпадає під дію даного документа, обмежать доступ до військових частин і з'єднань Збройних сил України та інших військових формувань у місцях їх дислокації.
У той же час якщо релігійна організація, яка підпадає під дію закону, впродовж 4 місяців із цього дня не внесе зміни в свою офіційну назву і не подасть відповідні відомості на реєстрацію, її статут втратить силу в частині, яка визначає повну офіційну назву такої організації.
Закон вступить в силу з моменту його публікації.
Як повідомлялось, 15 грудня об'єднавчий Собор, що проводився у Софії Київській, обрав митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія (Думенка) головою помісної української церкви. 6 січня він отримає від Вселенського патріарха Варфоломія Томос про автокефалію української церкви.
Натомість Українська православна церква Московського патріархату заявила про невизнання результатів собору та підтвердила заяву про припинення євхаристійного спілкування з Констинопольським патріархатом.
Докладніше про майбутнє православного устрою в Україні читайте у статті Катерини Щоткіної "Просто автокефалія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".