Представники українського громадянського суспільства України звернулися до української влади із закликом припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів. Про це повідомляє ZMINA.
У заяві нагадали, що 10 квітня 2024 року працівники Служби безпеки України спільно з Державним бюро розслідування провели обшук у голови правління Харківського антикорупційного центру (ХАЦ) і чинного військовослужбовця Національної гвардії Дмитра Булаха.
"Обшук відбувся під приводом того, що Булах є фігурантом у справі про нібито зловживання під час зарахування на службу військовослужбовців (за ч.5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України “Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці”). Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років. Правоохоронці не повідомляють, яким є процесуальний статус Дмитра Булаха, але зазначають, що підозру Булаху не вручали", – кажуть правозахисники.
Одним із можливих мотивів переслідування Дмитра Булаха, наголошують активісти, може бути те, що очолюваний ним “Харківський антикорупційний центр” ще у лютому 2022 року опублікував інформацію, що у заступника голови Харківської обласної ради від проросійської фракції "Опозиційна Платформа – За Життя" Богдана Мальованого є російське громадянство, яке він отримав 27 квітня 2014 року, майже одразу після окупації Криму.
"Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації ХАЦ наголошував на неприпустимості ситуації, коли громадянин держави-агресора обіймає одну з найвищих посад органу місцевого самоврядування. В результаті 14 лютого 2023 року стало відомо, що Мальований склав мандат депутата. Разом з тим Дмитро Булах отримав “попередження” за таке викриття від наближених до його оточення людей", – йдеться у матеріалі.
Таким чином, відкриття кримінального провадження проти Дмитра Булаха вже після його мобілізації з обвинуваченням у зловживанні при прийомі на військову службу як імовірну помсту проросійських сил або місцевих корупціонерів, здійснену руками українських органів правопорядку.
Правозахисники також нагадали випадки переслідування голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, журналіста-розслідувача “Слідство Інфо” Євгенія Шульгата, журналіста-розслідувача проєкту “Наші Гроші” Юрія Ніколова, редакції антикорупційних розслідувань BIHUS.INFO, головного редактора руху “Чесно” Олександра Саліженка та інших.
Відтак, активісти звернулися із закликом до президента України Володимира Зеленського, представників органів державної влади, місцевого самоврядування, представників органів слідства (зокрема, СБУ, ДБР, Національної поліції), органів прокуратури України та суддів із закликом вжити необхідних мір, щоб припинити зростаючу тенденцію переслідування антикорупційних активістів і журналістів.
Раніше у правозахисній організації ZMINA повідомляли, що в офісі омбудсмена планують внести зміни до Закону "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" з метою посилення незалежності інституту омбудсмена та відповідності до рекомендацій Ради Європи.