Експерт УГСПЛ Сергій Мовчан наголосив на тому, що притягувати таких злочинців до відповідальності мають не лише міжнародні судові інстанції, а й українські правоохоронні органи та суди. За його словами, в Україні відкрито велику кількість кримінальних справ за фактами зникнення, тортур і вбивств людей в Донбасі.
"На національному рівні слід говорити про складність розслідування... Але іноді вдається зловити тих, хто здійснював протиправні дії. Факти нелюдського поводження, тортур, убивств, інші злочини часто зустрічалися і тривають на сьогоднішній день на території, підконтрольній "ДНР" і "ЛНР"... Незалежно від твого статусу - військовий ти або цивільний, тебе нічого не рятує від того, що це може бути застосоване до тебе", - наголосив він під час прес-конференції у Києві.
Мовчан нагадав про те, що Українська Гельсінська спілка з прав людини раніше вже готувала матеріали щодо злочинів, скоєних на тимчасово окупованій території, та поступово передавала до МКС. Зокрема, до суду передаються не лише звіти, але й свідчення конкретних людей.
За словами правозахисника, робота з Офісом прокурора МКС передбачає процес накопичення, аналізу і обробки матеріалів, наданих українськими експертами.
"Певною мірою вони (МКС – ред.) ознайомлені із ситуацією, але щодо конкретних локацій і випадків інформація продовжує накопичуватися і в майбутньому ми можемо говорити про те, що буде чи не буде відкрито провадження. Якщо буде відкрито, то ми можемо говорити, що ми досить добре зробили свою роботу", - підкреслив експерт, додавши, що відмова МКС від відкриття провадження означатиме необхідність документування додаткових матеріалів і фактів.
У висновках і рекомендаціях звіту йдеться про застосування тортур і жорсткого поводження до полонених комбатантів і цивільного населення у місцях позбавлення волі на окупованій території Донецької області. Висновки зроблені з урахуванням аналізу 138 інтерв'ю.
"Є дані про випадки сексуального насильства мінімум на двох локаціях. У збройному конфлікті беруть участь представники російських армійських формувань, про що можна стверджувати, спираючись на визнання військових, враховуючи види техніки, яку вони використовують... Є численні свідчення неналежного поводження з полоненими представників російських збройних формувань і представників так званої "ДНР". Полонених примушували працювати, не надаючи належної медичної допомоги, принижували, били, катували", - йдеться у звіті.
Враховуючи викладені факти, автори доповіді рекомендують МКС розпочати їх розслідування задля подальшого притягнення винних до відповідальності "як осіб, які вчинили міжнародні злочини". А українському уряду - вжити заходів для документування і розслідування цих злочинів, створюючи умови для роботи правозахисників, та забезпечити розгляд цих справ у національних судах.
Нагадаємо, у лютому 2015 року Верховна Рада визнала юрисдикцію МКС щодо "вчинення злочинів проти людяності та військових злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації і керівниками терористичних організацій "ДНР"/"ЛНР", які призвели до особливо тяжких наслідків і масового вбивства українських громадян". 8 вересня 2015 було подано відповідну заяву згідно зі статтею 12(3) Римського статуту – установчого органу МКС.
На 70-й сесії Генеральної асамблеї ООН українська делегація закликала МКС розслідувати злочини, які скоїли в Донбасі Росія і ватажки терористичних угруповань "Л-ДНР".