Ситуація, пов'язана з фільмом "ДАУ. Деградація"? продемонструвала, що всі законодавчі норми, які повинні захищати дітей при відеозйомках, виробництві кінопродукції і т. д., не працюють. Тому що при зйомці "ДАУ" все було дотримано: на майданчику був психолог, який свою роль не виконав, цитує в своїй статті для ZN.UA редакторка відділу соціум Алла Котляр експерта щодо захисту прав дитини Людмилу Волинець.
"Плач маленької дитини не був проблемою, це не стало причиною його вилучення з процесу. І це – серйозна біда. Присутність психолога в багатьох процедурах щодо дітей (наприклад, при допиті, опитуванні, участі дитини в якихось судових процедурах) є таким же корисним, як і під час зйомок цього фільму. Тому питання, яку функцію повинні виконувати психологи, залишається відкритим. На даний момент це не працює на дітей", - стверджує Волинець.
За її словами, в процесі роботи з дітьми в такому режимі, виникає ще одне запитання: "Які повноваження законного представника? Який законний представник, і якою мірою може давати згоду на участь дитини в таких зйомках або ж в ток-шоу (комерційних видах діяльності)? Якщо законний представник не захищає дитину по життю або робить це неадекватно, чи має він право давати таку згоду?".
"П'ять років тому розгорівся скандал з приводу того, що деякі телеканали некоректно показували дітей, які пережили сексуальне насильство. Там теж були законні представники, які дали згоду на участь дитини у програмі, де її публічно розпитували про деталі сексуального розбещення. За участю Уповноваженого з прав дитини", - йдеться в матеріалі.
При цьому наголошується, що з тих пір нічого не змінилося. Наявність психолога і згода законного представника без ефективного захисту дитини легалізують погане ставлення до нього.
Детальніше про те, як живуть діти в умовах карантинної кризи, і що держава зробила для їх захисту - у статті Алли Котляр "Соціальний коронавірус. Діти".