Працевлаштування неповнолітніх: що треба знати роботодавцям

Інфографіка
Поділитися
Працевлаштування неповнолітніх: що треба знати роботодавцям © freepik/freepik
Роз’яснення дали у Держпраці.

Український ринок праці поступово відновлюється після початку повномасштабного вторгнення Росії. Часто роботу шукають і неповнолітні українці. В Державній службі України з питань праці пояснили, що роботодавцю варто врахувати під час прийому неповнолітнього працівника на роботу.

Там наголосили, що неповнолітні особи у трудових правовідносинах мають ті самі права, що й повнолітні. Водночас неповнолітні працівники користуються низкою суттєвих пільг щодо охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці.

З якого віку дозволено брати на роботу

Кодекс законів про працю (КЗпП) дозволяє працювати з 16 років. Водночас існує кілька винятків. Із 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків або особа, яка їх замінює.

Окрім того, допускається оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю і не заважає навчанню. Але винятково у вільний від навчання час, наприклад, на канікулах, із дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Яка максимальна тривалість робочого часу для неповнолітніх

Неповнолітні можуть працювати лише скорочений робочий час:

  • 16-18 років – до 36 годин на тиждень;
  • 15-16 років – до 24 годин на тиждень;
  • учні 14-15 років (під час канікул) – до 24 годин на тиждень.

Як оформити трудові відносини з неповнолітнім

У Держпраці розробили покрокову інструкцію, яка допоможе роботодавцю влаштувати неповнолітнього на роботу. Там нагадали, що трудовий договір із неповнолітнім працівником укладається лише у письмовій формі. Також не можна встановлювати випробувальний термін для неповнолітніх під час прийому на роботу.

  • Перевірте документи у працівника. Мова йде про паспорт або свідоцтво про народження, трудову книжку (за наявності), згоду одного з батьків або особи, що їх замінює (якщо працівнику 14-15 років).
  • Проінформуйте працівника про умови праці. Також треба повідомити про графік роботи та необхідність попереднього медичного огляду.
  • Після проходження медогляду укладіть трудовий договір.
  • Видайте наказ про прийняття на роботу.
  • Внесіть відомості про прийняття неповнолітнього до Журналу обліку працівників.
  • Повідомте Державну податкову службу про прийняття працівника на роботу.
  • Пам’ятайте про належний кадровий облік.

Державна служба України з питань праці
Державна служба України з питань праці

Якщо неповнолітній працевлаштовується вперше, роботодавець повинен протягом 5 днів після прийняття на роботу оформити на нього трудову книжку на вимогу працівника.

Нагадаємо, на що треба звернути увагу при працевлаштуванні працівникові, щоб впевнитися, що його праця легальна. Це дасть змогу йому не лише накопичити необхідний страховий стаж, а й мати всі трудові та соціальні права.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі