У середу, 5 серпня, виповнюється 83 роки від початку дії таємного наказу НКВС, який запустив в Україні Великий терор – масштабні політичні репресії Кремля 1937-1938 років.
Лише за офіційними даними під час Великого терору було заарештовано 265 тисяч українців, 123 тисячі розстріляли.
У цей день посольство США звернулось до українців, нагадавши про зв’язок подій тих років і сучасну агресію Росії проти нашої держави.
«Сьогодні виповнюється 83 роки з початку дії наказу НКВС №00447, який запустив «Великий терор» Сталіна в Україні, що призвів до загибелі тисяч невинних людей. Ми стоїмо на боці всіх людей в Україні, які захищають і зміцнюють демократію, верховенство права, рівність та права людини. Ми також твердо стоїмо на боці України в умовах сучасної агресії Росії проти України», - йдеться на офіційній сторінці посольства у Twitter.
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) August 5, 2020
3 липня 1937 року Сталін надіслав очільнику НКВС Миколі Єжову та регіональному партійному керівництву телеграму за рішенням Політбюро ЦК ВКП (б) «Про антирадянські елементи», якою від місцевої влади вимагалось розпочати підготовку до репресивної операції.
30 липня було видано цілком таємний наказ народного комісара внутрішніх справ СРСР № 00447 «Про операцію з репресування колишніх куркулів, кримінальників та інших антирадянських елементів». 31 липня наказ було затверджено та надіслано управлінням НКВС у регіони.
Особливістю операцію було те, що відтепер радянська машина планувала боротися не лише з інтелігенцією як елітою й опорою нації, а і з пересічними громадянами.
Саме тоді з’явились сумнозвісні «суди-тройки», які могли засуджувати людей до розстрілу без будь-яких прав та приводити вирок у виконання. Важливу роль у підготовці, плануванні та виконанні наказу НКВС № 00447 відіграв заступник Єжова Михайло Фріновський.
Нагадаємо, кожної третьої неділі травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій.
У 2017 році уряд затвердив План проведення заходів із вшанування пам'яті жертв "Великого терору" – масових політичних репресій 1937-1938 років. Метою заходів є поширення інформації в суспільстві про злочини радянського тоталітарного режиму і об'єктивних даних про наслідки терору.