В системі оцінки майна з'явилися якісь посередники, завдання яких - завантажувати звіти про оцінку в Єдину базу даних. Їхні послуги платні, плата стягується мінімум двічі - за реєстрацію і за перевірку, ціни немаленькі і ростуть. Гроші, взяті за реєстрацію в державній базі, йдуть в кишені чотирьох приватних структур з, імовірно, одним бенефіціаром. Близько 800 тисяч гривень на день.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. За її словами, в результаті вже три місяці приватні компанії, що не надають ніяких послуг, отримують в середньому близько тисячі гривень з кожної угоди купівлі-продажу нерухомості. І що цікаво, чим більше кількість цих майданчиків (на сьогоднішній день їх чотири), тим вище вартість їх послуг. Що ще цікавіше, ціни у них однакові, і вони підвищують їх синхронно. Антимонопольний комітет вже почав перевіряти ці дивні збіги і обіцяє впоратися до кінця жовтня.
"Електронні майданчики не надають ніякої додаткової послуги, вони лише продають точку входу в Єдину базу, яка належить державі. З більш жорстким контролем заниження оцінки майна це теж має мало загального. Адже якщо оцінювач некоректно виконав свою роботу і занизив вартість, ФДМУ повинен застосувати до оцінювача санкції, аж до припинення діяльності. Ця санкція була раніше, є і зараз. Що заважає ФДМУ ефективно використовувати цей механізм? Незрозуміло, як наявність електронних майданчиків посилить боротьбу з недобросовісними оцінювачами. Це схоже на корупційну схему. По суті, вся ця маніпуляція виглядає як створення годівниці, яка допомагає приватним компаніям заробляти гроші, - пояснив DT.UA старший партнер ЮФ "Ілляшев і Партнери" Роман Марченко. - Якщо держава вважає, що ця послуга повинна бути платною, уряд має внести зміни в свою ж постанову, логічно було б створити для цих цілей державний майданчик, централізовано встановити вартість такої послуги, і всі гроші направляти в бюджет країни".
Детальніше про нову схему заробітку на оцінці майна читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Нерухома схема" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".