В Україні оголошено воєнний стан і діє загальна мобілізація. У цей час чоловіки призовного віку не можуть виїздити за межі країни крім деяких винятків. Чутки про те, що через прийнятий восени закон про військовий облік, у майбутньому така сама заборона буде діяти і для жінок, ширяться мережею з минулого року.
Помічник адвоката АО «ЮК «АРЕС», член Ради Комітету Асоціації правників України (АПУ) з міграційного права, юрист-волонтер Гарячої лінії АПУ з питань, пов'язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Владислав Зайцев в ексклюзивному коментарі ZN.UA розповів, чи слід їм вірити.
«Осінь 2022 року розпочалась з повідомлень ЗМІ про те, що з 1 жовтня 2022 року всім жінкам буде заборонено виїжджати за кордон. Повʼязано це було з прийняттям Міністерством оборони України наказу від 07.02.2022 № 35. Наказом передбачалось, зокрема, забезпечити Головнокомандувачу Збройних Сил України взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з 01 жовтня 2022 року.
Але, починаючи з 23.09.2022 (шляхом викладення наказу Міністерства оборони України від 07.02.2022 № 35 у новій редакції), це питання було врегульовано шляхом відстрочення взяття жінок на військовий облік військовозобовʼязаних до 01 жовтня 2023 року.
Тобто, станом на сьогодні, постановка на військовий облік жінок є добровільною. Це означає, що будь-яка жінка, яка не перебуває на військовому обліку, може вільно перетинати державний кордон.
Що буде з 01 жовтня 2023 року? Якщо законодавець знову не відстрочить обовʼязкове взяття жінок на військовий облік, жінки будуть зобовʼязані зʼявитися у військомат та в разі необхідності стати на облік.
Тому, військовозобовʼязані жінки, навіть ті, які не стануть на військовий облік (ймовірно, доведеться отримувати документ, який би підтверджував, що спеціальність та професія жінки не є такою, що підлягає обовʼязковому обліку), будуть обмежені в перетинанні державного кордону».
Виключення щодо перетину кордону будуть стосуватися лише щодо тих жінок, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (перелік визначений ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Це:
- жінки, що визнані в установленому порядку особами з інвалідністю;
- жінки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- жінки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- жінки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
- жінки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
- жінки, які мають чоловіка із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків чоловіка із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Нагадаємо, яким категоріям військовозобов’язаних дозволено виїздити за кордон під час дію воєнного стану.