Війна наближається до Криму. І нерви тут на межі. В розмовах через захищені канали зв’язку місцеві мешканці говорять про напругу на всьому півострові через очікування неминучих прямих бойових дій.
Кримчани розповіли Politico, що диверсійні і партизанські групи формуються в Криму, який Росія незаконно анексувала в 2014 році. Розчарування і паніка на підйомі. Цьому сприяє все: від мобілізації на півострові до вартості втечі.
«Одна людина розповіла про злість через відсутність можливості отримати місце в лікарні через те, що туди привезли велику кількість поранених росіян з фронту. Інший співрозмовник сказав, що налякана російська еліта намагається продати свої блискучі літні будинки, але не можуть знайти покупців», - пише видання.
Коли Владімір Путін наказав почати широкомасштабне вторгнення в Україну в лютому, мало хто очікував, що через 9 місяців українська армія буде погрожувати визволенням Криму. Це вже не здається чимось неможливим з військової точки зору після того, як добре організована українська армія змогла вигнати російські сили з Харківської області і Херсона.
Представник президента України в Криму Таміла Ташева вже зараз складає плани для періоду після деокупації півострова, готуючи юридичний фундамент для вирішення складних проблем, які з’являться. За її словами, Київ хотів би повернути півострів без бою. Але «військовий спосіб може бути єдиним рішенням».
«Ситуація зараз дуже відрізняється від 2014 року. Ми підтримуємо зв’язок з людьми в Криму. І вони все більше розлючені високими цінами на продукти, нестачею ліків і медикаментів. Там спостерігається збільшення антивоєнних протестів, особливо після початку призову і часткової мобілізації», - розповіла вона.
На питання про формування партизанських груп в Криму, Ташева відповіла тільки одне: «Звісно ж, вони формуються». Вона пояснила, що на відміну від 2014 року, зараз в України є сильна армія і рішуче керівництво. І це змінює мислення людей в Криму.
Проти окупантів
Politico пише, що напруга в Криму сильно зросла після вибуху, який прогримів 8 жовтня на Кримському мосту. Цей міст служив критичною лінією забезпечення, яка сполучала Росію і півострів. Кримчани розповіли виданню, що росіяни знервовані і полюють на прихильників України, боячись нових диверсій. Київ не брав на себе відповідальність за вибух вантажівки на Кримському мосту.
«Після вибуху була паніка. З того часу офіцери і солдати перевезли свої сім’ї назад в Росію. А багаті намагалися продати свою нерухомість, яка коштує від 500 тисяч до мільйона доларів. Але ринок мертвий», - розповів Politico IT-працівник з Криму.
«Через санкції багато людей втратили роботу, а ціни підскочили абсолютно на все, особливо на продукти. До того ж вибір тут не великий. Якщо ви заробляли тисячу доларів на місяць до лютого, то тепер потрібно заробляти приблизно три тисячі, щоб почуватися так, як раніше. Але як це зробити, якщо туристична індустрія мертва», - додав він.
Місцеві також розлючені, що не можуть отримати медичну допомогу, тому що лікарні в Криму забиті російськими солдатами, пораненими в боях в Херсонській і Донецькій областях. За словами кримчан, на тлі погіршення ситуації формується все більше партизанських осередків.
«Моя група патріотів добре знає один одного. Ми багато років вчилися і працювали разом і довіряємо один одному. Ми готуємося. І ми розуміємо, що секретність визначить ефективність наших дій», - сказав колишній банкір, який стверджує, що очолює загін з семи людей.
Натхненні вибухом на Керченському мості, партизани планують диверсії на військових базах з допомогою вибухівки, зробленої з дизельного пального і аміачної селітри.
«Провокаторів багато, і росіяни стривожені. Тому ми пильні. Ми знаємо інші партизанські групи. Але ми не підтримуємо активний зв’язок з міркувань безпеки. У нас домовленість з начальником поліції, який розуміє, що Росія зазнає поразки. І він стривожений. Він дасть нам ключі до свого арсеналу, коли прийде час, за умови, що ми скажемо про нього потім добре слово», - додав колишній банкір.
Politico пише, що поки не відомо, на скільки серйозну загрозу для армії Росії в Криму становлять українські партизани. Але генерал США у відставці Бен Ходжес каже, що очікував формування таких сил на півострові.
«Я очікував цього. Це і місцеві, і диверсанти, які проникли в Крим. Пригадайте, як українці робили те ж саме проти німецького Вермахту впродовж всієї Другої світової війни. Там є традиція саботажу і повстань. Мені б не хотілося бути російським водієм вантажівки, який їде в колоні будь-де зараз. Думаю, коли настане час для рішучих дій, це буде поєднання місцевих партизанів і інфільтрованих диверсантів», - пояснив він.
Крим - це Україна
Українські чиновники розповіли Politico, що лідери країн Західної Європі найбільше роздратовані розмовами про намір Києва визволити Крим. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі теж сумнівається в українській здатності повернути собі півострів військовими методами. Під час прес-конференції в Пентагоні 16 листопада він сказав: «Вірогідність перемоги української армії, яка б визначалася витісненням росіян з усієї України включно з Кримом, ймовірність такого сценарію у найближчих час не висока, якщо говорити з військової точки зору».
Але Білий дім не відмовився від слів президента Джо Байдена, які він сказав 26 лютого, щоб прояснити позицію Вашингтона: «Ми підтверджуємо просту правду: Крим - це Україна».
Посилення тиску
Українська армія підвищила темпи своєї військової активності як в самому Криму, так і поблизу нього, використовуючи повітряні і морські безпілотники для завдання ударів по базах. У вівторок вони вдарили по військових кораблях Росії, які базуються в Севастополі.
Один з жителів Криму розповів Politico, що українські безпілотники змусили командирів Чорноморського флоту РФ переглянути розташування їхніх кораблів.
«Група російських кораблів донедавна постійно стояла біля узбережжя неподалік мого дому. Я зазвичай бачив їх. Вони запускали ракети. Тож я зв'язувався з родичами в різних містах України, щоб попередити їх про це. Але тепер кораблі відправили в інше місце. Тут вони були надто уразливими», - розповів кримчанин.
Росія зміцнює оборону в Криму, особливо в Джанкойському районі на півночі півострова, - сказав виданню Андрій Черняк з Головного управління розвідки Міноборони України. Ходжес не згодний з оцінками Міллі. Він вважає, що успішна українська операція в Криму можлива. І, на його думку, «робота почнеться в січні».
«До того часу українці будуть продовжувати спроби ізолювати Крим, завдавши повторний удар по Кримському мосту, який тягнеться з Ростовської області вздовж північного узбережжя Азовського моря повз Маріуполь і Мелітополь аж до півострова. Українці спробують знайти спосіб зруйнувати міст і сухопутне сполучення. Це тактика облоги з 18-го століття», - сказав Ходжес, додавши, що її Україна поєднає з застосуванням високоточної сучасної зброї.