Половина українців переконані, що не змогли б домогтися правосуддя, якби зіткнулися зі злочином – опитування

Інфографіка
Поділитися
Однак, до зміни ситуації за допомогою виборів мирового судді українці ставляться досить позитивно.

В Україні 50% громадян вважають, що не змогли  домогтися правосуддя, якби зіткнулися зі злочином. Протилежної думки дотримуються 44% українців. Про це йшлося під час презентації дослідження, проведеного на замовлення Громадської організації «Адвокат майбутнього».

Також згідно з дослідженням, 54% респондентів повністю або частково успішно завершили вирішення серйозних юридичних проблем протягом останніх чотирьох років. Не мали в цьому успіху 44% опитаних.

«Є переконання, що такі речі треба змінювати. Можна змінювати різними шляхами. Один з них –  є децентралізація. Зокрема, це пов’язано із запровадженням мирових суддів. Тобто суддів, яких обираються громадою і яким передається частина судових повноважень. Не всі, менш дрібні, чи пов’язані з дрібними правопорушеннями, чи з членами громади», – пояснив доктор соціологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту соціології Національної академії наук України Максим Паращевін.

На питання «Якщо будуть такі судді, чи будете ви до них звертатися для вирішення своїх питань?» 25% опитаних відповіли, що точно звертатимуться. Ще 61% зазначив, що теоретично, за певних умов, звернулися б до такого судді.

Паращевін одразу підкреслив, що це не є показником звернення. Адже невідомо скільки б реально людей звернулося до мирового судді, коли б він з’явився. Однак за його словами, показник ставлення до такого явища досить позитивне.

Позитивним показником в цьому контексті, додав Паращевін, можна вважати той факт, що 73% висловили готовність виступати виборцями у процесі виборів подібних суддів. 

«При чому розподіл цих думок в цьому питанні практично не відрізняються в різних регіонах, типах населених пунктів, соціальних групах. Вони приблизно однакові», – додав Паращевін.

Водночас він додав, що позитивне сприйняття мирових суддів поєднується з високими вимогами до них. Адже за словами Паращевіна, коли респондентам запропонували визначити, які характеристики повинні  мати такі судді, то 71% заявив про наявність вищої юридичної освіти. 

«Тобто можна сказати, що люди хочуть таких самих професійних, фахових суддів. Але яких би призначали не «зверху», а на появу яких впливали б люди», – зазначив Паращевін.

Також опитування показало, що українці доволі позитивно ставляться до суду присяжних. Зокрема, понад 70% зазначили, що довіряють рішенням, які приймають присяжні.

Опитування провели з 17 серпня по 1 вересня. Загальне число респондентів склало 2 103 особи.

Нагадаємо, згідно з опитуванням Центру Разумкова, проведеним з 23 по 31 травня 2023 року, більшість респондентів – 70% – не довіряють судам чи судовій системі в цілому. Водночас найбільше вони вірять ЗСУ, добровольчим загонам, Нацгвардії, волонтерським організаціям та ДСНС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі