У зв'язку з розміщення бордів, нібито спрямованих проти угорського сепаратизму на Закарпатті, зареєстровано кримінальну справу за статтею про розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Розслідування доручено Ужгородському відділенню поліції під процесуальним керівництвом Ужгородської місцевої прокуратури, повідомили в прес-службі прокуратури Закарпатської області ввечері в неділю, 21 жовтня.
Дії осіб, котрі розмістили борди з портретами членів "Товариства угорської культури Закарпаття" і написами "Зупинимо сепаратистів", прокуратура кваліфікувала за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу.
За даними слідства, невідомі особи в ніч з 19 на 20 жовтня розмістила ці борди на території кількох сіл Закарпатської області.
"Встановлюються особи, причетні до скоєння даного злочину. Досудове слідство триває", - повідомили в обласній прокуратурі.
Міністр закордонних справ Павло Клімкін назвав розміщення цих бордів провокацією і вказав на необхідність з'ясувати, хто її організував і здійснив.
"Ще тільки-но сказав про очікувані провокації на Закарпатті, як майже одразу там таємничо з'явилися білборди із засудженням начебто угорського сепаратизму. Важливо не тільки засудити, але й з'ясувати, хто за цим стоїть", - написав керівник українського МЗС на своїй сторінці у Twitter.
Ще тільки-но сказав про очікувані провокації на Закарпатті, як майже одразу там таємничо з'явилися білборди із засудженням начебто угорського сепаратизму. Важливо не тільки засудити, але й з'ясувати, хто за цим стоїть.
- Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) 21 жовтня 2018 р.
Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, у свою чергу, висловив упевненість, що до розміщення бордів причетні російські спецслужби.
"Безпосередніх виконавців провокації зараз розшукують правоохоронці, але методи і стиль виконання вказують на те, що це чергова примітивна спецоперація ФСБ, яка вже декілька років намагається розсварити на Закарпатті українців й угорців", - заявив голова ОДА.
Він нагадав, що в квітні минулого року на адмінмежі Берегівського та Виноградівського районів було встановлено стелу з провокаційним написом угорською мовою, а в лютому в Ужгороді двічі підпалювали офіс місцевого "Товариства угорської культури".
"Ці злочини розкриті, встановлено, що за ними стоять російські спецслужби. Робимо все, щоб розкрити й нинішню провокацію. Вже доведено, що такі примітивні речі на Закарпатті не працюють, на них не ведуться ні українці, ні угорці", - підсумував Москаль.
Відносини між Будапештом і Києвом залишаються натягнутими. 4 жовтня послу Угорщини в Україні Ерно Кешкеню було вручено ноту про те, що консула Угорщини у місті Береговому Закарпатської області оголошено персоною нон-грата і він повинен покинути територію України протягом 72 годин.
У свою чергу міністр закордонних справ Угорщини Петер Сиярто викликав посла України в Будапешті і повідомив йому про те, що український консул повинен покинути територію країни протягом трьох діб.
Конфлікт спалахнув після того, як у вересні ЗМІ оприлюднили відео, на якому громадяни України отримують угорські паспорти та промовляють присягу на вірність Угорщині у консульстві в Береговому.
Детальніше про угорсько-українське протистояння читайте в статті Володимира Кравченка "Ілюзія добросусідства" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".