Погано забезпечені та жорстокі: Reuters вивчили документи, залишені окупантами в Балаклії

Поділитися
Погано забезпечені та жорстокі: Reuters вивчили документи, залишені окупантами в Балаклії © Getty Images
Про що вони розповіли?

Коли минулого місяця російські війська залишили місто Балаклія, вони залишили там тисячі документів, які детально описують внутрішню роботу російської військової машини. Журналісти видання Reuters детально вивчили ці документи і провели розслідування щодо них.

Документи були знайдені в підвалі поспіхом покинутого росіянами штабі. Серед них був блокнот невідомого штабного офіцера, який намалював ескіз солдата з мультфільму і роздумував про те, як повернутися додому. Також там була й інша інформація: координати підрозділів російської розвідки, записи дзвінків командирів, подробиці боїв, загиблих і знищеної техніки. І звіти про падіння морального духу та дисципліни. 

Загалом там було тисячі сторінок документів. Reuters переглянув понад тисячу з них. Вони детально описують внутрішню роботу російської армії та проливають світло на події, що призвели до однієї з найважчих поразок президента Владіміра Путіна на полі бою: хаотичного відступу Росії з північного сходу України у вересні.

За кілька тижнів до цієї поразки російські війська боролися зі спостереженням і радіоелектронною боротьбою. Вони використовували стандартні безпілотники, якими керували ледве навчені солдати. Їхнє обладнання для глушіння українського зв'язку часто виходило з ладу. До кінця серпня, як свідчать документи, сили були виснажені смертями, дезертирством і бойовим стресом. Два підрозділи, що складали близько шостої частини загальної чисельності, працювали на 20% від повної чисельності.

Документи також показують зростаючу ефективність ЗСУ. За кілька тижнів до відступу російські сили навколо Балаклії зазнали потужного обстрілу з ракетних установок HIMARS, нещодавно поставлених США. Високоточні ракети неодноразово влучали в командні пункти.

Російський офіцер, який три місяці служив у Балаклії, розповів Reuters про відчуття загрози, що нависла над окупантами. Один із його друзів стік кров’ю на початку вересня після українського удару по командному пункту в сусідньому селі.

«Це гра в рулетку, – сказав офіцер. – Вам або пощастить, або вам не пощастить. Страйки можуть завдати будь-де».

Серед документів були списки особового складу, які свідчать, що призовники з підконтрольної Росії «ЛНР» воювали разом з бійцями 11-го армійського корпусу Росії. Солдати писали на стінах бази та розклеювали листівки, попереджаючи про те, що Україна потрапить під нацистське панування, якщо вони відступлять. Окупанти привезли з собою старі радянські карти України.

База в дитсадку слугувала центром утримання полонених українців – військових та пожежників, де їх били та катували. Наприклад, російські військові неодноразово допитували інспектора ДСНС про його розмови з начальником у Харкові. Його звинуватили у складанні списку українців, які співпрацювали з росіянами, що він заперечує. Пожежний заявив, що його звинувачують у приховуванні зброї та організації місцевого партизанського загону, що він теж заперечує. 33-річна Альбіна Стрілець, координатор логістики служби надзвичайних ситуацій, розповіла, що її та інших жінок утримували просто за те, що вони «проукраїнські».

«Я чув, як чоловіків били так сильно, що в якийсь момент я почув, як російський солдат сказав: “Принесіть мішок з трупами”, – сказав Стрілець. – Іншого разу я чув, як нагорі ґвалтували жінку, яка плакала годинами».

Документи свідчать про те, що це була хижа група луганських мобілізованих з навіть меншими ресурсами, ніж їхні російські колеги. Одному з них, наприклад, надали допомогу з пораненнями пальців після вибуху магазину гвинтівки Мосіна, розробленої наприкінці 19 століття та знято з виробництва десятиліття тому. Електронна таблиця в бункері в Балаклії показала, що типовий російський сержант отримував 202 084 рублів (3200 доларів США) на місяць у вигляді зарплати плюс премії, тоді як сержант у сепаратистських силах отримував лише 91 200 рублів (1400 доларів США).

Після однієї з атак ЗСУ на ці угруповання армії РФ російський офіцер нашкрябав на щоденній доповідній записці прохання безпілотників стежити за ворогом: «Квадрокоптери!!! Терміново!». Але безпілотники їм дали лише наступного дня і то вони не були готові до використання, оскільки програмне забезпечення ще не було встановлено, а солдати не вміли ними керувати.

Тим часом українські сили були зайняті польотами безпілотників над російськими позиціями, і їхнє завдання стало ще легшим, оскільки два з трьох пристроїв постановки перешкод російських сил вийшли з ладу та потребували ремонту, йдеться у примітці до звіту підрозділу радіоелектронної боротьби.

Ще через день російська розвідка, ФСБ дізналися, що українські сили перекидають у цей район три високоточні ракетні установки HIMARS. А Україна точно вказала розташування одного російського командного пункту та чотирьох складів, які використовували сили в Балаклії.

Також у тексті детально описується, що після бою пораненим російським солдатам часто не надавали допомоги, їм бракувало забезпечення. Окрему увагу журналісти приділили безладному і хаотичному відступу росіян під натиском ЗСУ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі