Побережіть сили: США закликали Україну дещо обмежити контраступ на півдні – CNN

Поділитися
Побережіть сили: США закликали Україну дещо обмежити контраступ на півдні – CNN © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Українці спочатку розглядали ширший контрнаступ, але під впливом США звузили свою місію за географією і масштабом. 

Під час нарощування поточного українського контрнаступу США закликали Київ обмежити операцію як за її цілями, так і за її географією, щоб уникнути надмірного розтягування та застрягання на кількох фронтах, повідомляє CNN з посиланням американських та західних офіційних осіб та українські джерела.

За інформацією джерел CNN, ці дискусії передбачали участь у таких собі «військових іграх» з Києвом – аналітичних навчаннях, які мали допомогти українському комнадуванню зрозуміти, скільки сил їм потрібно буде зібрати, щоб досягти успіху в різних сценаріях. Українці спочатку розглядали ширший контрнаступ, але останніми тижнями звузили свою місію на Херсонську області, повідомили представники США та України.

Речник Пентагону бригадний Генерал Пет Райдер сказав CNN: «Сполучені Штати ведуть регулярний діалог між військовими на багатьох рівнях з Україною. Ми не коментуватимемо особливості цих взаємодій. Загалом ми надаємо українцям інформацію, щоб допомогти їм краще зрозуміти загрози, з якими вони стикаються, і захищають свою країну від російської агресії. Зрештою, українці приймають остаточні рішення щодо своїх операцій».

Офіційні особи кажуть, що, на їхню думку, тепер паритет між українськими та російськими військами збільшився. Але західні офіційні особи не наважувалися назвати українську операцію, що зароджується, справжнім «контрнаступом». Джерела, знайомі з останніми даними розвідки, кажуть CNN, що залишається відкритим питанням, наскільки успішною буде Україна у відновленні втрачених територій. Українські офіційні особи вже заявили, що цей наступ, швидше за все, буде повільною операцією, і наближається страшенно холодна зимова погода, а потім рання весняна багнюка, що може призвести до призупинення бойових дій.

Проте серед радників із США та Заходу існує чітке відчуття, що українські військові перебувають у набагато більш рівноправних відносинах з Росією, ніж вважалося ще кілька місяців тому, заявили CNN кілька офіційних осіб. Росія все ще зберігає перевагу в живій силі та артилерії. Але українські можливості, підкріплені сучасною західною зброєю та навчанням, закрили важливу прогалину. Йдеться зокрема про високомобільні РСЗВ HIMARS, які Україна використовує для атак в тили росіян в останні місяці.

«Це показує вам, що може дати тривале навчання та постачання озброєння, коли сили мають високу мотивацію та спроможність у своєму застосуванні», — сказав CNN високопоставлений чиновник НАТО.

Інше американське військове джерело сформулювало це більш прямо: Україна своєю «компетентністю» компенсувала вогневу перевагу Росії.

Зростаючий імпульс

Україна місяцями публічно сигналізувала про те, що має намір розпочати великий контрнаступ, щоб повернути окуповані території. Київ активно перешкоджав зусиллям Росії з поповнення запасів у регіоні. Тижнями Україна використовувала партизанів, вогонь на дальній дистанції та сили спеціальних операцій, щоб здійснити серію атак далеко в тилу росіян, включно з Кримом, на матеріально-технічні та командні центри, готуючи контрнаступ.

«Я не думаю, що поки що можливо підтвердити масштаб українського просування, але вони, безумовно, вплинули на здатність Росії просуватися на північ і південь через [річку Дніпро] своїми атаками на мости, – сказав високопоставлений чиновник НАТО, – Що стосується майбутніх перспектив, я б зауважив, що Україна набагато ближче до паритету чисельності військ у Херсоні, ніж це було в останні тижні у східних областях країни, де бої тривають місяцями».

Удари по Криму – особливо розумна стратегія, на думку одного чиновника, адже для Росії півострів є стартовим майданчиком для операцій на півдні України. Росія, за словами речника Держдепу США Джона Кірбі, відтягнула ресурси зі сходу «просто через повідомлення про те, що українці можуть активніше наступати на півдні».

Вужча місія

Американські та українські джерела повідомили CNN, що попередні плани української операції спочатку були ширшими та передбачали більш амбітні зусилля з повернення інших територій, втрачених внаслідок російського вторгнення протягом останніх шести місяців. Але зараз українські чиновники зосередилися на тому, щоб відвоювати Херсонську область.

Представник адміністрації Бадена сказав CNN, що в останні місяці Україна просила США надати зброю спеціально для запланованого контрнаступу. США виконали багато з цих запитів, включаючи додаткові боєприпаси, артилерію та безпілотники. Навчання з планування також допомогли США краще зрозуміти, яке обладнання, боєприпаси чи розвідувальні дані будуть більш корисними для України. Протягом війни США регулярно надавали Україні військові поради та розвідувальні дані, а також обладнання та зброю на мільярди доларів.

«Повільна операція по перетиранню ворога»

Офіційні особи кажуть, що зараз Україна виглядає більш рівномірною з російськими силами не лише через передову західну зброю, яку Україна ефективно використовує, але й тому, що українці все ще мають перевагу з точки зору морального духу, згуртованості підрозділів, тактичної кмітливості та вмінню імпровізувати на льоту. Двоє чиновників США назвали ще одну перевагу – населення, яке не сприймає окупантів готове брати вести партизанську боротьбу, щоб їх вигнати, наприклад, убивства та диверсії в тилу ворога.

Попри це офіційні особи США поки що не роблять ставку на те, що Україна швидко відвоює Херсон.

«Я не впевнений, що це буде великий, масштабний контрнаступ, на який можуть чекати люди — можливо, це буде менша кількість сил», – попередило американське військове джерело. За його словами, багато залежатиме від здатності росіян оборонятися.

Радник президента України також попередив, що наступ буде «повільною операцією по перетиранню ворога».

«Цей процес не буде дуже швидким, але завершиться встановленням українського прапора, – заявив радник Офісу президента України Олексій Арестович, – над усіма населеними пунктами України».

Нагадаємо, колишній спеціальний помічник президента США і директор американської Ради національної безпеки з питань Європи і Росії Річард Хукер в статті для Atlantic Council написав, що армії України потрібна реорганізація для перемоги над Росією.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі