Попри дію воєнного стану, в Україні не скасували виплату аліментів на дітей. Як і в мирний час, діти мають отримувати належний догляд, тому сплата аліментів під час війни є важливою. Іноді отримувачі аліментів хочуть подати на перерахунок виплат. Адвокати Ірина та Владислав Леонови розповіли на платформі b2bconsult, чи можна подати на перерахунок виплати, якщо платник виїхав за кордон, має там офіційну роботу, а в Україні сплачує фіксовану суму аліментів.
Як змінити суму аліментів, якщо їх платник за кордоном має офіційну роботу
Адвокати зазначили, що відповідно до ст. 192 Сімейного кодексу України передбачається можливість зміни розміру аліментів за позовом одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров’я одержувача аліментів та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.
«При цьому, зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження. Тобто, зміна розміру аліментів у твердій грошовій сумі на розмір у частці від заробітку (доходу) батька дитини», – наголосили вони.
Змінити розмір аліментів та спосіб їх стягнення можна лише у судовому порядку.
Чи можна подати заяву на збільшення розміру аліментів
Якщо мати дитини бажає змінити розмір аліментів у твердій грошовій сумі на більшу суму, то до суду необхідно подати позовну заяву про збільшення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.
У випадку, якщо мати дитини хоче змінити розмір аліментів шляхом зміни способу стягнення (з твердої суми на частку від доходу), то треба звертати до суду із позовом про зміну способу стягнення аліментів.
«Позовна заява про зміну розміру аліментів подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача», – пояснили адвокати.
Позови про збільшення розміру аліментів та про зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Також до позовної заяви, обов’язково треба додати докази, що обґрунтовують позовні вимоги (зміна розміру аліментів).
Якщо платник аліментів проживає за кордоном, та виконання рішення суду має виконуватись в іноземній державі, рішення суду повинно бути про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, бо за кордоном стягнути аліменти у частці від доходу дуже проблематично.
Які документи потрібні
При наявності судового рішення, треба звертатися з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України.
Клопотання повинно містити:
- повне ім’я відповідача (боржника);
- його дату народження;
- громадянство;
- адресу проживання відповідача (боржника) протягом останніх п’яти років (наскільки це відомо позивачу (стягувачу));
- рід занять і місце роботи боржника;
- фотокартку (за можливості);
- наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про майно, яке йому належить;
- будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місця знаходження боржника чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною договірною стороною як необхідна.
До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:
- копія судового рішення;
- довідка про те, що рішення набрало законної сили;
- довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
- довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
- копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті;
- фотокартка стягувача.
Клопотання та документи, що до нього додаються, надаються українською мовою разом із перекладом на офіційну мову договірної сторони, на території якої пропонується здійснити визнання і виконання рішення.
Клопотання надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.
Раніше ми писали, з яких доходів громадян можуть утримувати аліменти на дітей.