Планування та турбота: психолог розповіла, як допомогти собі у непростий час

Поділитися
Планування та турбота: психолог розповіла, як допомогти собі у непростий час © Василь Артюшенко, ZN.UA
Прості речі можуть мати несподіваний ефект.

Через війну, яку розв'язала Росія, психоемоційний стан українських громадян потребує підтримки. А прийдешня зима лише збільшує кількість приводів для переживань.

Психолог Алла Рожкова поділилася простими способами, які допоможуть покращити психоемоційний стан і знайти сили рухатися далі.

Розробіть запасний план

Розробіть "план Б" на будь-які випадки. А саме: якщо не буде світла, тепла, можливості готувати та діставати продукти харчування. Що потрібно мати вдома, щоб подбати про себе та близьких?

У таких умовах краще об’єднатися з близькими людьми, родичами чи сусідами та домовитися про певні правила. Наприклад, купити генератор на випадок відсутності світла, переїхати разом на дачу, де є можливість розпалити піч, продумати способи приготування їжі в непередбачуваних обставинах, зробити запаси їжі. Розуміння, що ви робитимете за найгіршого сценарію, допоможе знизити тривогу.

Зверніть увагу на дихання

Найдієвіший і найдоступніший спосіб саморегуляції при стресі - це дихання. Освойте і пам'ятайте про цю просту техніку. Вдихайте, рахуючи до трьох, а видихайте довго - до п'яти-восьми. Зробіть 4-5 підходів і ви відчуєте, як збираєтеся з думками.

Подбайте про здоров'я

Зазвичай ми звертаємося до лікарів, коли щось болить, і дуже рідко це робимо для профілактики. Але ця зима буде не схожа на попередні, тому пройдіть медичне обстеження, щоб унеможливити можливі проблеми. Пам'ятайте, що в умовах холодної пори роки активізуються хронічні захворювання, а в умовах постійного стресу, в якому перебувають українці, є більший ризик захворіти.

Просто зверніться до лікаря та пройдіть перевірку організму, адже певні дефіцити чи порушення його роботи також впливають на психоемоційний стан.

Харчуйтесь збалансовано

Плануйте харчування таким чином, щоб організм отримував усі необхідні вітаміни та мікроелементи. Сплануйте меню доступних та базових продуктів харчування. Краще обирайте запікання і варіння.

Перегляньте свій розпорядок дня

Робіть рутинні речі, які зміцнюють здоров'я: прогулянки на свіжому повітрі при денному світлі щонайменше годину на день, зарядка та спорт. Якщо є порушення сну, краще відразу вирішити цю проблему, тому що вона здатна наростати, як снігова куля, а потім тягнути за собою інші неприємності.

Давайте тілу розрядку

Коли людина перебуває у стресі, її тіло ніби «дерев'яніє», саме тому потрібна тілесна розрядка, яка зніме цю напругу. Це можуть бути масажі або самомасажі, відвідування лазні або сауни, плавання і т.д.

Зробіть «долоньку турботи про себе»

Навіть за умов війни треба пам'ятати, що життя продовжується. І турбота про себе – це її частина. Існує така практика під назвою «долонька піклування про себе».

Візьміть аркуш паперу, обведіть свою руку, а потім на кожному пальці напишіть по 3-4 справи, які ви можете виконувати в день і які стимулюватимуть вас відчувати радість життя. Це можуть бути звичайні та рутинні речі, про які ви просто забули або не надавали їм великого сенсу. Наприклад, зустрічі з друзями, приготування смачних страв і дегустація в колі сім'ї, плавання, біг на вулиці, відвідування парків, прогулянки до річки або моря, малювання і т.д. Кожен палець – це день, тому все, що там написано, слід виконати.

Будьте в контакті з людьми, які вас розуміють

Розмови, обійми та просто мовчання у колі людей, які вас розуміють – це безцінно. Тож не позбавляйте себе цього. Плануйте зустрічі з друзями, близькими та родичами. Діліться планами на життя, підтримуйте один одного і просто будьте поруч у важкі часи.

Мрійте та ведіть щоденник подяки

Почніть це робити вже сьогодні. Уявляйте події життя, де вам комфортно, ви щасливі та радісні.

По-перше, ви мотивуєте себе досягнення цілей. По-друге, пускаєте у Всесвіт правильні думки, які обов'язково збудуться. Також почніть вести «щоденник подяки», тобто записуйте все, за що ви вдячні сьогоднішньому дню. Це стимулює жити, досягати та відчувати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі