За її словами, згідно звіту уповноваженого з прав людини, в 2019 році понад 100 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування вивезли на навчання за кордон. При цьому, як зазначає експерт, в Україні немає процедури, як вивозити дітей на навчання за кордон. Але більше 100 дітей вивезені. Приблизно три чверті з них – взагалі без погодження з органами опіки і піклування, як вказано у звіті. На сьогодні ніким не контролюється, в яких сім'ях живуть, хто фінансує це навчання, в якому стані діти повернуться.
Експерт прогнозує, що щодо практики з міждержавного усиновлення Україна повертається в 1994 рік, коли з'ясувалося про те, що при виїзді дітей за кордон відбувається справжнісінький жах. Тоді на міждержавне усиновлення був введений мораторій.
"В Україні, наприклад, працює транснаціональна організація, що займається усиновленням в 8-10 країнах світу – "Зміни одне життя". Ця організація працює в тому числі, в Росії, на Філіппінах і т. д. В країнах, які віддають дітей на усиновлення за кордон. Її керівник в Україні в минулому складі Мінсоца навіть був радником міністра. Тому мене не дивують рішення, що полегшують процедуру усиновлення дітей за кордон. Навіщо? Думаю, життя дасть відповідь на це питання. Дуже шкода, що питання законності усиновлення дітей "випали" з компетенції прокуратури, та відповідні правоохоронні органи це не відстежують і не роблять висновки", - каже Волинець.
Детальніше про усиновлення в Україні та реформу деінститулізації читайте в інтерв'ю з Людмилою Волинець "Президент і діти. Красиво, але нечесно" на сайті ZN.UA.