Підвищення зарплат медикам: які механізми впливу на лікарні є в НСЗУ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Якісна послуга складається не тільки з наявності медвиробів, вважають у Службі.

Рішення щодо встановлення базового рівня зарплат медперсоналу поки що виглядає конфліктним, недостатньо законодавчо внормованим і таким, яке не можна виконати, не порушивши архітектуру реформи.

Постанова Кабміну про мінімальні зарплати медперсоналу має купу процедурних порушень. По-перше, президент не може давати доручення уряду. По-друге, договір НСЗУ – це договір двох суб’єктів господарювання, які у своїй діяльності керуються Господарчим, а не бюджетним кодексом.

Чи погоджувалося з НСЗУ те, що у договорі з’явилось визначення мінімальних зарплат? Які в НСЗУ є механізми впливу на заклади в разі невиплати ними цих зарплат? Відповіді на ці запитання редакторка відділу «Соціум» ZN.UA Алла Котляр шукала у розмові із головою НСЗУ Наталією Гусак «Пацієнт може обирати, куди йти – туди, де хороший лікар, або туди, де він отримає повністю безкоштовні медичну допомогу і ліки».

Штрафних санкцій як таких немає. НСЗУ закуповує послуги. Отже, це все одно, що сказати: я не куплятиму в магазині канцтоварів ручки і папір, якщо він не виплачує продавцям мінімальну зарплату в 15 тисяч грн.

«Ви правильно зауважили, що НСЗУ закуповує послуги у суб’єктів господарювання. Але  НСЗУ не є суб’єктом господарювання в чистому вигляді. Ми є органом державної виконавчої влади, який реалізує політику в сфері державних фінансових гарантій; виконує нормативно-правові акти, визначені Кабміном; законодавчі акти, прийняті парламентом. Ми закуповуємо медичну послугу, і говоримо про те, що якісна медпослуга складається не тільки з наявності медвиробів, а й з вмотивованого медичного персоналу», - наголошує співрозмовниця.

За словами Гусак 197 закладів вже суттєво підняли зарплати медперсоналу, не чекаючи жодних наказів.

Водночас ЗМІ постійно повідомляють про невдалі приклади використання закладами виплачених НСЗУ коштів. Наприклад, недавно СБУ викрило на Черкащині надавача меддопомоги, який через незрозумілих надавачів вивів із медзакладу грандіозну суму, наводить приклад очільниця НСЗУ.

«Рахункова палата каже: ви закуповуєте медпослугу, а насправді ці кошти використовуються для збільшення в рази фонду оплати праці керівників закладів. Є й випадки, коли кошти з НСЗУ йдуть не на користь пацієнтів і лікарів, а на користь мільярдних банківських депозитів, які не використовуються закладами», - додає вона.

В собівартість медичної послуги, зазначає голова НСЗУ, входять не тільки ліки, а й мотивація оплати праці. Як НСЗУ може вплинути на керівників закладів, щоб вони виплачували зарплати медперсоналу?

«Ми здійснюємо моніторинг за виконанням договірних зобов’язань. Поки що НСЗУ не має фінансових санкцій стосовно невиплати базових зарплат. Але є вимоги щодо того, який кадровий потенціал потрібний для надання тієї чи іншої якісної медичної послуги. Зменшення кількості персоналу, необхідного для надання тієї чи іншої законтрактованої медичної послуги, можна побачити в режимі реального часу. Якщо будемо бачити, що керівник закладу маніпулює, переводячи персонал на 0,25–0,5 ставки, наш моніторинг буде діяти жорстко», - пояснює голова Служби.

Є й інші державні органи, що перевірятимуть виконання цієї норми, зокрема, Держслужба з питань праці, з якою МОЗ проводить консультації щодо того, як здійснюватиметься перевірка. Це і засновники, з якими НСЗУ комунікує щодо затвердження їхніх фінансових планів.

«Думаю, що в рамках цієї вимоги засновник має передивитись, як затверджувалися фінансові плани надавачів, куди надходили кошти від НСЗУ – чи на фонд оплати праці, чи на закупівлю ліків, чи на закупівлю службового транспорту для керівника закладу з ковідного пакету», - додає Гусак.

За її словами, інструментів більш ніж достатньо. НСЗУ разом з МОЗ стоятиме на позиції, що якісна медична послуга – це насамперед вмотивований медперсонал, безкоштовні ліки і діагностика. Водночас у Службі дотримуються позицію, що  НСЗУ закуповує послуги і не втручається в господарчу діяльність.

Треба за значити, що Держпраці поки що не виявляють великого бажання перевіряти виплати базових зарплат медперсоналу.

Про думку голови НСЗУ щодо підвищення зарплат медперсоналу можна прочитати в інтерв’ю Алли Котляр «Голова НСЗУ Наталія Гусак: «Пацієнт може обирати, куди йти – туди, де хороший лікар, або туди, де він отримає повністю безкоштовні медичну допомогу і ліки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі