Пандемія COVID-19 поставила під загрозу досягнення у боротьбі з туберкульозом

Поділитися
Пандемія COVID-19 поставила під загрозу досягнення у боротьбі з туберкульозом
В Україні може вдвічі зрости смертність від туберкульозу.

Коронавірус призвів до збоїв у наданні послуг хворим на туберкульоз. За даними Глобального звіту ВООЗ із туберкульозу за 2021 рік, кількість осіб, у яких вперше діагностували туберкульоз, скоротилося з 7,1 мільйона в 2019 році до 5,8 мільйона в 2020 році. Особливо зменшення показників виявлення туберкульозу припало на 16 країн світу. На жаль, Україна увійшла до цього списку. Країну може чекати зростання смертності від туберкульозу у 2 рази. Проблему недовиявлення туберкульозу під час пандемії COVID-19 посилила схожість симптомів із коронавірусом.

Сьогодні проходить ІІ Національний діалог, присвячений огляду прогресу України з виконання Політичної декларації ООН з питань туберкульозу. Захід ініційовано МОЗ спільно із Центром громадського здоров’я, благодійною організацією «TBPeopleUkraine» з метою консолідації зусиль та планування спільних дій державних інституцій, організацій громадянського суспільства, включаючи спільноту людей, яких торкнулася проблема туберкульозу.

Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін: “Прогрес, який був досягнутий кілька років назад, зараз дуже сильно сповільнився. Через те, що велика частина медичних працівників перенаправлені на питання по ковіду. Частину лікарень також перепрофільовано. Коронавірусна хвороба не дає нам можливості інколи вчасно проводити діагностику та лікування, інші допоміжні сервіси.

Питання протидії туберкульозу має бути на нашій пам’яті. Ми не можемо забувати про те, що Україна взяла на себе певні політичні зобов’язання.

На жаль, сьогодні Україна входить до топ-16 країн з найбільш питомою вагою щодо зниження реєстрації нових випадків в світі в 2020-му році.

У 2021 році смертність від туберкульозу прогнозується набагато вище, ніж в 2020-му у всіх цих 16 країнах. До 2022 року захворюваність на туберкульоз у більшості з них перевищуватиме рівень 2020-го року. В України є велика кількість викликів”.

Усього 13464 випадки — нові випадки захворювань на туберкульоз та рецидиви  були зареєстровані за останні 9 місяців на 100 тис. населення. Порівнянно з 2020-2021 рр. Ці показники суттєво знизились, але це зниження, за словами Ігоря Кузіна, є суто технічним — через те, що перевантажена система не надає можливості забезпечувати вчасно діагностику і виявлення туберкульозу. Ця проблема через декілька років відобразиться на неефективності лікування й летальних випадках.

Туберкульоз поруч з ВІЛ-інфекцією є зараз однією з основних причин смертності в світі. Щороку смертність знижується в середньому на 8%. В Україні смертність від туберкульозу в 2020-му в середньому складає 7,4, від поєднаної інфекції (туберкульоз+ВІЛ) — 2,4. Зараз вперше за понад 10 років показники смертності від цього захворювання.

“Кожного року ми не зберігаємо в Україні майже 3000 життів людей, які помирають від туберкульозу. І більшості цих випадків можна було запобігти, - говорить Ігор Кузін. - Тут є зв’язок з соціальними детермінантами. Такі чинники, як дохід, соціальна підтримка, розвиток в ранньому дитинстві, освіта та інші впливають на якість життя людини. І деякі групи населення, особливо ті, які мають нижчий соціально-економічний статус, змушені жити й працювати в несприятливих умовах і мають більший вплив факторів ризику захворювання”.

Раніше повідомлялося, що в Києві створять єдиний протитуберкульозний заклад, який матиме статус регіонального фтизіопульмонологічного медичного центру.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі