П'яті роковини розстрілів на Майдані: історія, яка змінила країну й українців

Поділитися
П'яті роковини розстрілів на Майдані: історія, яка змінила країну й українців Сьогодні в Україні вшановують пам'ять Героїв Небесної Сотні
У спробі розширити і поглибити картину тих днів DT.UA звернулося до свідків, правозахисників, істориків і волонтерів.

Від дня, коли мирний протест на Майдані перетворився на бойові дії із численними жертвами та пораненими, минуло вже п'ять років. Сьогодні Україна знову згадує розстріляних на Інститутській та вшановує пам'ять Героїв Небесної Сотні.

У спробі розширити і поглибити картину тих днів, зробити її об'ємною та скоротити шлях до справедливості, DT.UA звернулося до свідків. Тих, хто був або й досі залишається там, по крупицях розгрібаючи завали чужої пам'яті і спільного болю в судах.

До істориків і правозахисників, щоб збагнути історичну цінність Майдану та суспільну важливість належного розслідування злочинів проти активістів.

Що саме зумовило такий масовий протест і як просувається розслідування розстрілів на Майдані 18-20 лютого 2014 року відео-проекту "Календар" розповіла адвокат "Небесної сотні" Євгенія Закревська.

Хто був замовником розстрілу майданівців, чи було про них відомо заздалегідь, розповів волонтер і учасник Майдану Володимир Голоднюк, батько загиблого 20 лютого на Інститутській Устима Голоднюка.

"Коли почався Майдан, щось у мені прокинулося. Заболіло. Обурилося… Тоді я захотіла все змінити. Насамперед своє життя", - згадує медик Майдану Олеся Жуковська, яка 20 лютого дістала важке поранення.

Історик і координатор громадсько-просвітницького проекту "LIKBEZ" Кирило Галушко розмірковує про Майдан як про український визвольний рух. Якою була його стратегічна мета і якою буде її реалізація в майбутньому?

А правозахисник, голова Української Гельсінської спілки з прав людини у 2004-2012 роках Володимир Яворський вважає, що правда про Майдан може бути для багатьох нинішніх можновладців гіркою і проблемною, але для суспільства є фундаментально важливою.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, помилки і спробах, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Напередодні Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні та правозахисники міжнародної організації Amnesty International закликали українську владу докласти більше зусиль для розслідування злочинів проти Євромайдану та встановлення всіх причетних до загибелі людей.

Як повідомляв голова управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, у справах про злочини проти учасників Євромайдану українські суди винесли 48 вироків. При цьому лише дев'ять із них стосуються реального позбавлення волі.

У січні слідство зібрало всі документи, необхідні для оголошення підозри причетним до розстрілів людей у Києві під час Революції Гідності 2014 року. За словами генерального прокурора України Юрія Луценка, підозрювані знищили більшу частину документів.

У грудні минулого року Юрій Луценко анонсував завершення на початку 2019 року чотирирічного розслідування розстрілів на Майдані, результати якого будуть представлені громадськості.

Нині у справах про злочини проти Євромайдану повідомлено про підозру понад 440 особам, стосовно 288 скеровані до суду обвинувальні акти, і є вже майже 50 вироків. Водночас реальний термін позбавлення волі отримав лише один чоловік - так званий "тітушка", який засуджений до чотирьох років колонії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі