Отримання спадщини: як це зробити, якщо спадкоємець за кордоном

Поділитися
Отримання спадщини: як це зробити, якщо спадкоємець за кордоном © freepik/freepik
Багато українців змушені були виїхати за межі країни.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати за кордон. Зараз часто виникають ситуації, коли спадщина залишається на території України, а спадкоємець – знаходиться за її межами.

Юристка Анастасія Григор’єва пояснила, як отримати спадщину в Україні, якщо спадкоємець знаходиться за кордоном.

Вона зазначила, що отримання спадку за кордоном для громадян України вимагає дотримання правових норм як в Україні, так і в країні, де знаходиться спадщина.

У цьому контексті важливо враховувати наявність міжнародних угод та конвенцій, які можуть спростити процедуру отримання спадку.

Найбільш важливою з них є Гаазька конвенція про правові аспекти міжнародного спадкування 1983 року. Ця конвенція визначає загальні правила визнання та виконання судових рішень у справах про спадкоємство між державами-учасницями.

Процедура отримання спадщини за кордоном

Є певний алгоритм, якому мають слідувати спадкоємці, які хочуть вступити у спадщину але знаходяться за межами України.

Місце відкриття спадщини

Це місце визначає, де спадкоємці повинні подати нотаріусу заяву щодо свого прийняття спадщини або відмови від неї. Зазвичай місцем відкриття спадщини є останнє місце реєстрації спадкодавця. Але у випадку, коли місце проживання спадкодавця невідоме, місце відкриття спадщини визначається за розташуванням його нерухомого майна (основної частини).

Збір та подача документів про відкриття спадщини

 Спадкоємець повинен підготувати необхідну заяву та засвідчити справжність свого підпису у консула, оскільки він має право вчиняти нотаріальні дії поза межами України. Тож необхідно звернутися до консульської установи України.

Подача поштою

 Після цього цю заяву слід надіслати за допомогою поштового зв’язку до нотаріуса, який працює на території України, та в якого ви маєте намір відкрити спадкову справу.

Подача через представника

 У випадку оформлення та завірення необхідної довіреності у консульстві на представництво інтересів спадкоємця перед українським нотаріусом, заяву про відкриття/відмову від спадщини разом з іншими документами може подати нотаріусу особисто представник (адвокат). В такому випадку ви самостійно обираєте спосіб передачі пакету документів представнику.

Відкриття спадкової справи

 Нотаріус в Україні перевіряє отримані документи та у випадку їх відповідності, відкриває спадкову справу, визначає коло спадкоємців та вчиняє інші необхідні нотаріальні дії. Потім видається документ – свідоцтво про право на спадщину.

Спадкова справа має бути відкрита впродовж 6 місяців з моменту смерті спадкодавця. Варто зауважити, що продовжений 10-місячний строк для вступу у спадщину, що був запроваджений з початком введення воєнного стану, наразі вже неактуальний.

Процедура отримання спадку за кордоном для громадян України може бути ускладненою, однак, спадкоємець, який проживає за кордоном, має можливість прийняти спадок, вживаючи рекомендовані процедури та взаємодіючі з консульськими установами та нотаріусами відповідно до вимог законодавства.

Українці, яке перебувають за кордоном та хочуть оформити розлучення, можуть скористатися доступом до адміністративних послуг у сфері Державної реєстрації актів цивільного стану.  Для цього існують певні правила.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі