Через військове вторгнення РФ багато українців були змушені покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Переселенці орендують житло в інших регіонах. Позаштатна юристка Вікторія Гусакова розповіла виданню «На пенсії», хто має робити ремонт в орендованому житлі.
Вона зазначила, що при оренді житла необхідно обов’язково укладати письмовий договір. Це стосується навіть тих випадків, коли ви маєте справу зі знайомими.
«Вам не має бути «незручно», бо згодом можуть виникнути проблеми, які без договору вам буде важко вирішити. Договір щодо оренди житла – основа вашого захисту, тому прописуйте в ньому всі спірні моменти. А усі обставини фіксуйте на фото або відео», – пояснила вона.
Так, договір оренди житла зазвичай укладається на строк, встановлений договором.
«Якщо ж у договорі строк не встановлено, він вважається укладеним на п’ять років. На це важливо звертати увагу», – додала юристка.
Предметом договору можуть бути помешкання, зокрема квартира або її частина, житловий будинок або його частина.
В договорі також треба прописати не лише умови оренди. В ньому також важливо вказати, в якому стані приймається квартира, в якому стані побутова техніка, сантехніка.
«Ще в договорі має бути прописано, чи будуть квартиранти робити ремонт і в якому разі, яким чином буде доглянуто житло і що підлягає компенсації», – наголосила Гусакова.
Так, відповідно до ст. 819 Цивільного кодексу України (ЦКУ), поточний ремонт житла, переданого в оренду, зобов`язаний здійснювати той, хто його орендує, якщо інше не встановлено договором. Капітальний ремонт житла, переданого в оренду, зобов`язаний здійснювати наймодавець, якщо інше не встановлено договором.
У випадку, якщо квартиранти завдали шкоди, вони повинні її відшкодувати.
«Це можна зробити в добровільному (позасудовому) порядку, але якщо квартиранти відмовляються – треба звертатися до суду», – резюмувала експертка.
Раніше ми писали, чи можуть призначити субсидію на неопалювальний період автоматично особам, які орендують житло.