Оподаткування допомоги військовим: зараз напрацьовуються законопроєкти щодо врегулювання роботи волонтерів

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
Питання оподаткування допомоги військовим лишається неврегульованим від початку війни.

Згідно з підпунктом 1.54 статті 165 Податкового кодексу, волонтерський фонд має сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору, якщо передає допомогу не військовій частині, а безпосередньо військовослужбовцю. При цьому Якщо допомогу передає волонтер, який є в реєстрі податкової, — платить військовий. Про те, як на таку систему оподаткування реагує громадський сектор, в інтерв’ю ZN.UA розповів виконавчий директор ІСАР Єднання Володимир Шейгус, з яким поговорила Ольга Чекіс.

Варто зазначити, що від сплати податку звільняються лише військові, які мають статус учасника бойових дій. При цьому за словами народної депутатки Інни Совсун, лише близько 40% чинних військових мають статус УБД. Такі дані вона отримала від Міноборони. Водночас у Мінфіні та Державній податковій службі переконані, що таке оподаткування варто зберегти, аби наповнювати бюджет.

«Питання оподаткування залишається неврегульованим від початку війни, а волонтери ходять по лезу ножа, балансуючи між допомогою військовим і перспективою колись стикнутися з інтересом податківців до своєї діяльності», – пише Чекіс.

ZN.UA

Своєю чергою Володимир Шейгус нагадав про період, коли волонтери збирали кошти на власні рахунки та картки. Водночас держава тоді намагалася запустити систему оподаткування таких надходжень, якщо людина не могла пояснити звідки вони взялися. За словами Шейгуса, в той період існувала реальна загроза, що назбиравши мільйон гривень людині довелося б сплатити 300 тисяч податків.

«Тоді громадські організації (і ми зокрема) разом із депутатами напрацювали відповідний механізм і назвали таких волонтерів «фізична особа-волонтер». Була амністія на податок, а далі набрала чинності норма, згідно з якою волонтер мав зареєструватися, зареєструвати карту й надати документи, які б засвідчували, що гроші було зібрано й витрачено за призначенням», – пояснив Шейгус.

Зараз же за його словами, напрацьовують кілька законопроєктів щодо врегулювання роботи українських та іноземних волонтерів. Якісь із них планують представити у Верховній Раді.

Нагадаємо, із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну для громадянського суспільства основним напрямком діяльності стали допомога Збройним Силам України і жертвам російської агресії. Водночас у 2023 році частка організацій, для яких допомога армії були основними сферами діяльності, зменшилась на 5% (з 43% у 2022 році до 38% у 2023 році).

При цьому після повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року довіра громадян до волонтерських та громадських організацій зросла. Нині волонтери та неурядові організації входять в число суспільних інституцій, яким українські громадяни довіряють найбільше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі