Через війну, яку розпочала Росія, деякі населені пункти в Україні опинилися в тимчасовій окупації. Українців, які залишилися на тимчасово окупованій території (ТОТ), часто змушують отримати документи та продавати своє житло, щоб отримати хоч якісь кошти.
Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із надання домедичної допомоги в тактичних умовах Володимир Романчук у статті «Це важливо знати. Які документи, видані в окупації, визнає Україна?» на ZN.UA розповів, чи визнаються нашою країною документи про право власності на нерухоме майно на ТОТ та операції з нерухомістю, які там можуть здійснюватися.
Романчук пояснив, що у питаннях визнання права власності українських громадян на нерухоме майно, придбане чи отримане до окупації, проблем не виникає.
«Держава визнає, що через окупацію фактично втрачено можливість розпоряджатися цим майном, проте не заперечує права власності», – сказав він.
Але юрист підкреслив, що будь-які угоди, що укладені на ТОТ, є нікчемними.
«Водночас якщо громадянин продає своє майно на окупованих територіях і має єдине бажання — отримати за нього хоч якісь гроші, то і продавець, і покупець у такому разі мають розуміти: будь-яка угода, укладена на окупованій території та посвідчена окупаційними органами нотаріату, є нікчемною», – сказав він.
За словами Романчука, держава визнає права на нерухомість і операції з нерухомістю, здійснені до окупації території з дотриманням чинного законодавства.
«Водночас будь-які договори, що їх, наприклад, могли б надати окупанти на підтвердження купівлі/продажу майна, що перебуває у власності внутрішньо переміщених осіб, будуть лише папірцями. Така позиція держави цілком раціонально балансує між збереженням індивідуального права на власність та національними інтересами щодо нелегітимації окупаційної влади», – резюмував експерт.
Всі статті Володимира Романчука читайте за посиланням.