ОП впровадив темники та цензуру в державне агентство «Укрінформ» – розслідування

Поділитися
Відразу після зміни керівника журналістам почали прямо вказувати на заборонені та дозволені теми та спікерів.

Нещодавно звільнений гендиректор інформагентства «Укрінформ» Олексій Мацука, який був на цій посаді з 9 листопада 2023 року, під час своєї роботи керувався вказівками з Офісу президента, змінював структуру агентства та впровадив низку темників – дозволених та заборонених до висвітлення тем. Про це йдеться у матеріалі «Української правди» «Всі свої. Як Офіс президента бере під контроль Укрінформ».

Журналісти агентства розповіли колегам з «УП», що призначення Мацуки було для них несподіванкою і уже в перший день більше скидалось на «рейдерське захоплення», аніж на призначення нового керівника державного медіа.

Видання зазначає, що змінити керівника «Укрінформу» вирішили після відставки Олександра Ткаченка з посади міністра культури. Тоді в.о. міністра Ростислав Карандєєв пішов радитися щодо «Укрінформу» з керівництвом Офісу президента, оскільки тодішнього керівника агентства Олександра Харченка якраз закінчувався контракт.

Людина з команди президента розповіла, що на зустрічі Єрмака та Карандєєва саме перший запропонував на цю посаду Мацуку, який до того шеф-редактором лояльного до влади телеканалу FREEДОМ. Він висловив сумнів щодо менеджерських якостей кандидата, але радниця Єрмака Дарія Зарівна, яка також була на зустрічі, «була готова йому допомагати».

Згодом працівник «Укрінформу» розповіли, що Мацука і не приховував свій зв'язок з офісом президента, повторював підлеглим, що «меня Офис назначил» та висловлював надмірну стурбованість, коли не вдавалося виконати завдання Банкової.

Команду Мацуки згодом доповнив однокурсник Зарівни та Владислава Власюка, який є секретарем санкційної групи Єрмака-Макфола, Єгор Сігарьов. Він став заступником гендиректора агентства, що опікується фінансовими та маркетинговими питаннями. До речі саме Власюка кілька джерел УП в уряді та "Укрінформі" назвали «куратором» агентства від ОП. Зокрема, Власюка часто бачили в «Укрінформі»

Майже відразу після призначення у Мацуки почались  конфлікти із колективом. Він почав вказувати, які  теми у якому світлі «бажано висвітлювати», а також, як «краще пояснювати» політичні, військові та міжнародні події. Редакції почали отримували списки експертів із контактами, до яких «варто звертатися» при підготовці новинних і аналітичних матеріалів. Згодом він наказав погоджувати з ним усі блоги, статті, інтерв'ю на сайті. Щоправда щоправда колектив такі «прохання» намагався ыгнорувати.

Апогею ситуація досягла під кінець 2023 року, коли Мацука особисто відправив регіональній редакції файли з рекомендаціями, які теми треба висвітлювати кореспондентам в областях, у кого брати коментарі, а в кого не бажано.

«Майже в кожному файлі була колонка «небажані спікери» з переліком людей, організацій, місцевих політиків, коментарі яких не треба використовувати в матеріалах», - розповіли працівники агентства.

Темники для редакцій у Львові та Дніпрі

Ці «темники» не дали результату, оскільки колектив відмовлявся працювати за такою схемою. Однак все одно навесні 2024 року «Укрінформ» вперше за багато років не потрапив до «білого списку» ЗМІ Інституту масової інформації через перекос балансу в бік Офісу президента.

А вже в січні 2024 року ситуація вийшла за межі самого агентства. Тоді під час зустрічі українських журналістів із послами країн G7 заступниця гендиректора Марина Сингаївська розповідала про тиск і намагання цензурувати роботу «Укрінформу» з боку нового керівництва. Як заявив авторам матеріалу один із учасників зустрічі, всі були м’яко кажучи в шоці.

«Про зміст зустрічі медійників із послами G7 одразу стало відомо ОП. За даними джерел в оточенні президента, на Банковій одразу почали обговорювати можливі сценарії виходу сухими з води – «щоб ніхто не здогадався про факапи» в Укрінформі», - пише УП.

Врешті Мацуку вирішили звільнити, а 24 травня Карандєєв повідомив, що новим керівником агентства призначили полковника Сергія Череватого, військового журналіста та викладача. Його і представили колективу «Укрінформу» 27 травня.

Як йдеться в матеріалі, для ОП кандидатура Череватого видається найкращою з усіх існуючих, оскільки «він військовий, який звик виконувати накази і не обговорювати їх».

Щоправда ситуація в «Укрінформі» та призначення нового керівника вказівкою з верху викликала стурбованість Міжнародного інституту преси. Там заявили, що призначення Череватого викликає серйозні сумніви щодо незалежності «Укрінформу» через відсутність відкритих процедур призначення директорів державних медіа.

«Це призначення викликає особливе занепокоєння в контексті повідомлень незалежних українських ЗМІ про те, що адміністрація президента намагається посилити контроль над єдиним в Україні державним інформаційним агентством. Роль будь-якого національного інформаційного агентства полягає в тому, щоб надавати, працюючи на основі журналістської незалежності, факти для аудиторії та медіа, а не бути інформаційним інструментом уряду чи війська», — зазначив заступник директора IPI Скотт Гріффен.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі