В Україні з моменту повномасштабного вторгнення Росії зафіксовано 124 випадки сексуального насильства під час війни, повідомляє ООН із посиланням на дані спецпредставника з питань сексуального насильства в умовах конфлікту Праміли Паттен.
За словами Паттен, ці дані - лише верхівка айсберга і не відображають реальних масштабів сексуального насильства в умовах війни Росії проти України. Серед причин, чому розслідувати зараз сексуальні насильства складно:
- страх жертв розкривати деталі збочень, яким окупанти піддавали їхні тіла;
- разом з тим - надто велика кількість заяв про сексуальні насильства, які слідчі не встигають обробляти (на деяких слідчих зараз припадає по 200 кримінальних проваджень);
- частина жертв насильства, що знаходяться на окупованих територіях, не мають змоги повідомити про злочини.
8 липня комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович опублікувала меморандум, присвячений наслідкам вторгнення Росії в Україну для прав людини. Серед порушених прав: право на життя, включаючи довільні вбивства та насильницькі зникнення; право власності, включаючи масову руйнацію громадянської інфраструктури; право захисту від тортур та жорстокого поводження, гендерно обумовленого насильства та сексуального насильства, пов'язаного з війною; право на свободу та недоторканність, включаючи викрадення та довільне утримання під вартою або без зв'язку із зовнішнім світом.