ООН зафіксувала, що представники РФ систематично катують і жорстоко поводяться з полоненими українцями

Поділитися
ООН зафіксувала, що представники РФ систематично катують і жорстоко поводяться з полоненими українцями Фото ілюстративне © Getty Images
Організація провела особисті розмови з понад сотнею звільнених громадян нашої держави, а також з'ясувала досвід росіян.

Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини підтвердило широке й систематичне застосування російськими військовими жорстокого поводження й тортур щодо українських військовополонених. Орган ООН зібрав докази, провівши особисті інтерв’ю з утримуваними як представниками РФ, так і представниками нашої держави. На основі розмов було створено відповідний звіт, опублікований на сайті організації.

Як зазначається, до опитування залучили 159 українців, уже звільнених з ворожого полону, серед яких 139 чоловіків і 20 жінок, і 175 полонених російських чоловіків. На відміну від української сторони, під час проведення дослідження держава-агресор не надала УВКПЛ конфіденційний доступ до утримуваних в місцях інтернування, проігнорувавши кілька запитів.

Таким чином ООН виявила форми катувань та жорстокого поводження з полоненими в обох сторін. Однак практики, застосовані росіянами виявилися систематичними, особливо під час інтернування. Деякі форми жорстокого поводження з боку українських бійців щодо громадян РФ було переважно задокументовано під час захоплення й перевезення, також відзначено поодинокі випадки тортур і жорстокого поводження на подальших етапах.

Зокрема, організація зафіксувала “серйозні порушення міжнародного гуманітарного права і грубі порушення прав людини” під час захоплення російськими військами в полон наших захисників. Йдеться про випадки використання української форми та полонених для проникнення на позиції ЗСУ, убивства під час допиту.

Деякі розповіді в ООН прирівняли до тортур і нелюдського ставлення. Там отримали інформацію про знущання над пораненими українцями та смерті через відмову РФ у наданні належної медичної допомоги.

Звільнені українські військові зазначили, що на перших етапах полону росіяни переважно не застосовували фізичного насилля та ставилися з повагою, але деяких били. Водночас більшість опитаних заявили про пограбування з боку окупантів – солдати РФ крали гроші, банківські картки, коштовності, одяг, черевики, годинники й інші речі.

У ООН викликав занепокоєння й спосіб перевезення полонених українців – у переповненому транспорті, без доступу до води й туалету протягом понад доби, із міцно зв’язаними чи заклеєними обличчями й зап’ястями, від чого у бійців залишалися рани. Інколи загарбники били наших захисників, щоб помститися за невдачі в бою.

Представники Росії майже завжди утримували українців в переповнених камерах, не надаючи часу на прогулянки, а також у відділках поліції, імпровізованих приміщеннях тощо. Лише в двох місцях було переважно дотримано належних умов перебування. 

Крім того, більше ніж 80% полонених отримували недостатню кількість їжі чи води, або продукти низької якості. Зокрема недоготовлену їжу, з гнилими інгредієнтами чи частками піску. Кілька звільнених розповіли про те, як їх принижували способом харчування, зокрема змушували їсти гарячі страви на швидкість.

Також наші бійці розповідали про відсутність спальних місць, туалету й душових, засобів гігієни, часту відмову у контактах з близькими. До того ж, російська армія могла розміщувати свої позиції неподалік місць утримання, створюючи небезпеку для полонених.

Більшість звільнених з полону РФ розповіли про тортури, часом систематичні, і різного виду жорстоке ставлення з боку ворожих солдатів. Зокрема, йдеться про побиття, опіки, поранення, удушення, застосування струму, роздягання, підвішування, ламання кісток і суглобів, погрози зброєю чи сексуального насильства тощо. За даними ООН, іноді це застосовувалося для отримання інформації, іноді просто для приниження и залякування. Зокрема, УВКПЛ задокументувало три випадки смерті від катувань з боку окупантів. Ще кілька таких випадків перевіряється.

Військові країни-агресора допитували й іноземних громадян зі складу Сил оборони України. Також жоден із опитуваних не підтвердив, що його умови перебування перевірялися незалежними спостерігачами.

Частина звіту Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини щодо порушень у поводженні українських військових і правоохоронців з росіянами вийшла значно меншою. Види тортур і жорстокого поводження там мають значно менше різноманіття.

Згідно з заявою УВКПЛ, більшість виявлених випадків тортур або жорстокого поводження, про які розповіли російські солдати, стосується перших етапів захоплення, перших допитів чи транспортування. У багатьох з цих випадків полонені громадяни РФ скаржилися на фізичне насильство, зокрема побиття руками й ногами, а також на кілька застосувань електричного струму та ножа. Один солдат розповів, що бійці ЗСУ “не давали йому спати, прив’язували до чогось і били ногами та твердим предметом по голові всю ніч”.

Низка полонених росіян заявили і про погане та часто принизливе транспортування їх до таборів і інших місць інтернування – роздягнутими, зі зв’язаними за спиною руками. Вони зазначили, що іноді це було знято й викладено в інтернет. Також ООН задокументувала часті випадки побиття під час перевезення полонених Україною осіб.

УВКПЛ зафіксувала випадки жорстокого поводження у виправній колонії на Дніпропетровщині та в кількох слідчих ізоляторах. Йдеться, зокрема, про так звані «привітальні побиття». Зазначається, що українці застосовували такі заходи як інструмент збереження дисципліни. Частина полонених військових РФ розповіли про примушення стояти на колінах по кілька годин і покарання палицею чи електрошокером за рухи під час цього. Один солдат розповів про випадок удушення під час допиту.

Загалом, ООН з’ясувало, що і Росія, і Україні утримують більшість військовополонених в слідчих ізоляторах і виправних колоніях, що порушує міжнародне гуманітарне право. Згідно з ним, захоплених людей мають розселити в таких умовах, які мають військові відповідної сторони, і не розміщувати їх у приміщеннях камерного типу. Водночас, орган додає, що в квітні 2022 року наша держава створила табір для низки полонених, який відповідає більшості вимог.

У управлінні Верховного комісара з прав людини уточнили, що не враховували під час формування звіту даних, задокументованих з відкритих джерел, зокрема події на відеозаписах. Ця заява грунтується переважно на особистих інтерв’ю з полоненими, а також розповідях інших пов’язаних з питанням людей.

Раніше розслідування Associated Press та PBS показало, що для генерал-полковника російської армії Олександра Чайка, який у березні керував наступом РФ на Київ із боку села Здвижівка, жорстокість та показові розстріли були нормою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі