Голова східноєвропейського відділення Фонду ООН у галузі народонаселення Флоренс Бауер під час пресконференції у Женеві заявила, що від початку повномасштабної війни населення України скоротилося на понад 10 млн, причинами чого вона назвала епідемії, бойові дії та низьку народжуваність. Останній показник, за її словами, в Україні є одним з найнижчих у світі — близько однієї дитини на жінку, тоді як для підтримки кількості населення він повинен становити 2,1 дитини.
Український показник народжуваності був найнижчим у Європі ще до початку повномасштабного вторгнення, що було зумовлено виїздом української молоді в пошуках кращих місць, наголошує Бауер. Втім, найбільша частка скорочення населення — це 6,7 млн біженців, які виїхали внаслідок вторгнення РФ. Не слід забувати й про втрати на війні.
"Важко назвати точні цифри, але оцінки коливаються в межах десятків тисяч жертв", — сказала Бауер, додаючи, що про реальний вплив війни на кількість населення можна буде говорити після її закінчення, провівши повний перепис населення.
Бауер відзначила також погіршення демографічної ситуації у Росії. За перше півріччя 2024-го там зафіксували найнижчий з 1999-го рівень народжуваності.
Нагадаємо, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН Елла Лібанова констатувала, що після війни рівень народжуваності в Україні зросте до 1,5 дитини на жінку. Але більшим за цей показник, на її думку, він не буде.